آشنایی با لاستیک های لیفتراکانواع تایر(لاستیک)های لیفتراک

لاستیک لیفتراک در سه نوع کوشیون، بادی (پنوماتیک) و توپر موجود است.

لاستیک های کوشیون

لاستیک‌های کوشیون از لاستیک جامد تشکیل شده‌اند و مستقیماً بر روی چرخ فشرده می‌شوند. آنها در ارتفاع کمی از سطح زمین قرار گرفته و شعاع چرخش کمتری را ارائه می‌دهند که یک مزیت بزرگ در قابلیت مانور دهی دارد.

کوشیون تایرها برای کار در محیط‌های داخلی و یا سطوح صاف مانند بتن مناسبند ولی برای محیط‌های ناهموار بیرونی غیرقابل استفاده هستند. جنس تایر های کوشیون از کائوچو جامد میباشد

لاستیک‌های بادی (پنوماتیکی)

لاستیک‌ بادی هم از کائوچو طراحی شده اما دقیقا شبیه به تایر کامیون یا خودرو هستند. از مواد لاستیکی قوی با عمر طولانی ساخته شده‌اند. این لاستیک‌ها برای استفاده در زمین‌های سفت و در فضای‌های بیرونی که دارای ناهمواری و یا پستی بلندی‌هایی هستند به دلیل خاصیت اِلاستیکی که دارند و اکثر ارتعاشات را دفع می‌کنند و موجب طولانی شدن عمر سایر قطعات لیفتراک و همچنین راحتی اپراتور می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید توجه داشت که تنظیم بودن باد لاستیک‌ها در لیفتراک علاوه بر کاهش استهلاک و سایش، عملکرد بهتر و مانور پذیری بیشتر لیفتراک را به‌همراه دارد، بنابراین توصیه می‌شود که باد لاستیک‌ها به صورت روزانه بررسی گردد.

با توجه به اینکه فشار وارده بر لاستیک‌های لیفتراک در زمان لیفت کردن بار متفاوت است، بنابراین جهت تنظیم فشار باد تایرها بایستی به دستوالعمل کارخانه سازنده لیفتراک توجه نمود و طبق جدول ارائه شده توسط کارخانه سازنده، فشار باد لاستیک‌ها را تنظیم نمود.

بایستی توجه داشت که یکی دیگر از عوامل تعییین کننده در تنظیم باد، دمای هوای محیط کار می‌باشد.

لاستیک‌های بادی لیفتراک (تایر بادی لیفتراک) در کشور عزیزمان ایران نیز در مارک‌های مختلف و در انواع سایزها تولید می‌شود که از لحاظ کیفیت می‌تواند  قابل رقابت با برخی از مارک‌های مختلف باشد.

همچنین در جهت تأمین نیاز مصرف کنندگان، انواع مختلف لاستیک‌های لیفتراک در سایزهای متنوع در بخش واردات کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند که از کشور های کره، ترکیه، هند، چین و... که مصرف زیادی در بازارهای داخلی ما دارند می‌توان نام برد.

شرکت تاپکولیفت جهت تأمین نیاز بازار و همچنین تأمین انواع لاستیک‌های لیفتراک آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می‌باشد.

لاستیک‌های توپر لیفتراک

لاستیک‌های توپر روی حلقه‌های فولادی با عرض و قطرهای مختلف قالب گیری می‌شوند. برای سوار شدن آنها بر روی چرخ شما، به یک پِرِس مجهز ویژه نیاز دارند. این نوع لاستیک‌ها می‌توانند از مواد مختلف ساخته شوند تا به بهترین وجه نیازهای مختلف صنعت حمل و نقل مواد را برآورده کنند. لاستیک، مواد مصنوعی و پلی اورتان سه نمونه متداول هستند.

لاستیک‌های توپر نیز از کائوچو جامد ساخته شده که بسیار شبیه به کوشن تایرها هستند و همچنین رایج‌ترین تایر لیفتراک (لاستیک لیفتراک) در بازار امروز هستند. لاستیک توپر معمولاً برای ترکیبی از پروژه‌های داخلی و خارجی استفاده می‌شود. با این حال سواری لاستیک‌های توپر پنوماتیک به اندازه سواری لاستیک‌های کوشیون راحت نیست همان‌گونه که کوشیون تایرها در سطوح ناصاف سواری خوبی ندارند.

برای تهیه این لاستیک‌ها هزینه بالاتری باید پرداخت کنید و عمر طولانی‌تری دارند. باید دقت کرد که لاستیک‌های توپر ضربات و تکان‌های بیشتری نسبت به لاستیک‌های بادی دارند. لذا باعث می‌شود در هنگام استفاده از لیفتراک برای پالت‌ها و یا موادی که حساس و شکننده هستند لاستیک بادی انتخاب شود.

قیمت لاستیک توپر لیفتراک از قیمت لاستیک بادی لیفتراک نیز بیشتر است و در انواع مدل‌های لاستیک چینی، لاستیک هندی، کره‌ای و ژاپنی که در حال حاضر بیشتر در بازار وجود دارد.

مزایای لاستیک های توپر لیفتراک

عمر بالایی دارند.
قابل استفاده در اکثر محیط های کاری
کارکرد طولانی مدت
و....

معایب لاستیک های توپر لیفتراک

قیمت بالا
شرایط تعویض نسبتاً دشوار
انتقال ارتعاشات به بدنه دستگاه و اپراتور
وزن سنگین
و.....

لاستیک های پلی اورتان
پلی یورتان به دلیل سبک بودن و مقاومت زیاد در برابر شکستن، یا ترک هنگام بارگیری (وقتی با لاستیک توپر مقایسه می‌شود) مشخص می‌شود. در بیشتر موارد، طول عمر لاستیک‌های پلی اورتان تقریباً دو برابر است و برای کاربردهای داخلی از قبیل کار در انبارها مناسب‌ترین است. لاستیک‌های پلی اورتان در محیطی که به شدت از آن استفاده شود به سرعت فرسوده می‌شود.

لاستیک لیفتراک بدون مارک
لاستیک‌های بدون علامت با یک هدف خاص ساخته می‌شوند: از بین بردن احتمال ایجاد لکه‌های سیاه بر روی زمین. این لاستیک‌ها برای انجام این کار با سیلیکاهای هیدراته و مواد افزودنی مخصوص ساخته می‌شوند. عمر این تایرها اغلب کوتاه است و اغلب الکتریسیته ساکن ایجاد می‌کنند. بنابراین، لیفتراک باید دارای یک نوار ضد استاتیک باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه لاستیک‌های لیفتراک و بالابرهای الکتریکی دیگر، در ذیل همین صفحه روی مطالب دلخواه کلیک کرده و یا در صورت نیاز به خرید در انواع برندهای مختلف، با کارشناسان ما در شرکت تاپکولیفت در ارتباط باشید.