دکل  لیفتراکدکل لیفتراک وظیفه بالا بردن و کاهش بار را برعهده دارد. همچنین دارای ریل‌های به‌هم پیوسته است تا امکان کنترل افقی را فراهم کند. دکل‌ها را می‌توان با غلطک نصب کرد.

طریقه انتخاب دکل مناسب

انواع دکل‌های لیفتراک در هنگام انتخاب یک لیفتراک مناسب برای نوع کار شما مورد توجه قرار می‌گیرند.

فضای عمودی موجود در تأسیسات شما، ارتفاع پایه و اندازه بار مورد استفاده، هرکدام از فاکتورهای مهم هنگام انتخاب دکل مناسب لیفتراک هستند.

وظیفه اصلی دکل

دکل سیستمی است در لیفتراک که عمل بالابری را انجام می دهد.

اجزای دکل لیفتراک

دکل متشکل از یک شاخک و یک مکانیزم ارتفاعی است که با مونتاژ هیدرولیک بالابر مرتبط است. دو سیستم طبقه‌بندی برای توصیف دکل یک ماشین لیفتراک وجود دارد. یک کتابچه راهنمای کار ممکن است دکل را یا بر اساس مکانیزم بالابر، یا براساس تعداد «مقاطع» دکل طبقه‌بندی کند. صرف نظر از اصطلاحات، مهم است که هنگام انتخاب دکل لیفتراک مناسب برای تأسیسات خود، تفاوت در انواع دکل‌های لیفتراک را بدانید.

چند نوع اصلی دکل لیفتراک وجود دارد؟

امروزه دکلهای لیفتراک معمولاً به چهار نوع مختلف اطلاق می‌شوند. تولیدکنندگان همیشه از اصطلاحات یکسان برای اشاره به این تجهیزات استفاده نمی‌کنند. همان‌گونه که اشاره شد، ممکن است یک شرکت دکل‌های خود را از نظر مکانیزم‌های بالابر توصیف کند، در حالی‌که شرکت دیگر ممکن است توصیفات دکل‌ها را بر اساس تعداد مقاطع دکل انجام دهد.

دکل ساده

معمولاً این نوع از دکل‌های لیفتراک می‌توانند بارها را فقط در فواصل محدود بلند کنند. به عنوان مثال، آن‌ها ممکن است بار را به پشت کامیون برسانند.

این نوع معمول از دکل لیفتراک استاندارد از چیدمان ریل خارجی ثابت و یک ریل داخلی کشویی با زنجیر برای بلند کردن پالت و شاخک استفاده می‌کند. حداکثر امتداد ریل‌های داخلی ارتفاع بلند شدن بار را محدود می‌کند.

دکل دوتایی

دکل  دوتایی لیفتراکاین دکل‌ها دو مرحله‌ای نیز نامیده می‌شوند و لیفتراک‌ها با چنین دکل‌هایی بارها را در ارتفاع خیلی بلندی بالا نمی‌برند، این دکل‌ها نسبت به نوع ساده گزینه بهینه‌تری می‌باشند. نمونه‌های کاربردی حمل و نقل مواد توسط این نوع دکل شامل بارگیری متقابل باربری و عملیات تحویل بارهای تولیدی می‌باشد. (همچنین به نام‌های دکل دو طرفه راست یا دو مرحله‌ای با لیفت آزاد نیز شناخته می‌شوند.)

این نوع دکل دارای یک سیلندر هیدرولیکی واقع در مرکز مجموعه دکل است که به فشار دادن بارها به سمت بالا کمک می‌کند تا ارتفاع بار را افزایش دهد در حالی که خود دکل ثابت است. هنگامی که دکل به بالای ریل های داخلی رسید، دو ریل جانبی پشتیبانی کننده، روند بلند کردن را تکمیل می‌کنند.

 

 

دکل سه‌گانه

دکل  سه گانه لیفتراکاین نوع از دکل‌ها اخیراً پرکاربردترین نوع دکل‌ها هستند. آن‌ها بارگیری و تخلیه را در ارتفاعات بالاتر از دکل‌های دوبلکس (دوتایی) امکان پذیر می‌کنند.

تفاوت آن نسبت به دکل دوبلکس در دو ریل کشویی به علاوه یک ریل ثابت است. می‌تواند بار بیشتری را برای رسیدن به ارتفاع بیشتر حمل کند. یک جک هیدرولیکی بزرگ در مرکز مجموعه دکل سه گانه، بالابری چنگال ها و کالسکه را انجام می دهد. سیلندرهای هیدرولیک ثانویه، مقاطع میانی و یک سیستم زنجیره‌ای را بلند می‌کند که قسمت داخلی و دکل را می‌کشد. (اصطلاحات دیگر این نوع دکل ها: دکل سه مرحله ای، دکل  اس و س، دکل سه‌گانه، سه‌گانه عمودی)

 

 

دکل چهار کشو

دکل چهار کشو  لیفتراکهمانطور که از نامش پیداست، این دکل پیچیده برای جابجایی بارها به چهار مجموعه ریل و زنجیر بستگی دارد. اپراتورهای لیفتراک معمولاً برای استفاده از این نوع دکل ها به آموزش پیشرفته نیاز دارند که به ارتفاعات بسیار بالاتری می رسد و ممکن است محدودیت دید داشته باشد.

عملکرد دکل چهارمرحله شبیه به دکل سه مرحله می‌باشد، با این حال، ریل‌ها و زنجیرهای سیلندر ثانویه هیدرولیکی قدرتمند آن، مانند یک آسانسور آزاد، اجازه گسترش اضافی را می دهد.

علاوه بر دکل چار مرحله این وسیله با عنوان «قائم» نیز شناخته می شود، دکل مجموعه‌ای در قسمت جلو است که وظیفه بلند کردن، پایین آوردن و کج شدن بار را به یک موقعیت امن انجام می‌دهد.

کالسکه یا کرییج شما به دکل متصل است. چنگال‌ها به کالسکه (کرییج) متصل می‌شوند. یک میله در مرکز دکل قرار دارد که کالسکه را فعال می‌کند. با فعال كردن اهرم پیستون، چنگال‌ها را همراه با بار شما توسط كنترل اهرم از داخل كابین، بالا برده و ارتفاع بار را افزایش می‌دهد.

هر نوع دکل دارای ویژگی‌هایی است که برنامه بالابر را توسعه داده و یا باعث بهبود عملکرد می‌گردد.

مراحل دکل لیفتراک

پیستون های هیدرولیک به ۲ ساختار اصلی عمودی متصل می‌شوند که «دکل» نامیده می‌شوند. با این حال، شاخک‌ها که بار را تحمل می‌کنند، از طریق یک جفت قرقره سری غلتکی که نزدیک به دنده بالای دکل است، به بدنه اصلی لیفتراک متصل می‌شوند. ارتفاع بار با توجه به چند مرحله بودن دکل مجهز به لیفتراک متفاوتی خواهد بود. جهت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در شرکت تاپکولیفت در ارتباط باشید تا مناسب ترین نوع دکل را برای لیفتراک‌های خود انتخاب کنید.