بهره وری  لاستیک های لیفتراکچطور می‌توانیم بیشترین بهره را از لاستیک های لیفتراک خود ببریم؟

نگه داشتن لاستیک در شرایط کار مناسب باعث افزایش بهره‌وری لیفتراک، کاهش خستگی اپراتور و بهبود کارایی می‌شود. همچنین باعث کار ایمن‌تر نیز خواهد شد.

مهم است که لاستیک‌های خود را در شرایط خوبی نگه دارید، اما دقیقاً چگونه این کار را انجام می‌دهید؟
همه چیز با اپراتور و دانش آن‌ها در مورد نحوه مراقبت صحیح از لاستیک‌های لیفتراک شروع می‌شود. محیط و نوع تایر نیز در نحوه عملکرد آن نقش بسزایی دارد.

آموزش اپراتور

آنچه اپراتورها نباید انجام دهند:

ماشین را بیش از حد رانندگی نکنند.
با سرعت نامناسب نچرخند.
به سختی به دور گوشه ها نپیچند.
حرکت لیفتراک را به صورت سریعتر شروع یا متوقف نکنند.

مدیریت لاستیک لیفتراک در زمستان

زمستان همیشه زمان چالش برانگیز هنگام کار با لیفتراک در فضای باز است. برف و یخ به شرایط لغزنده منجر می‌شود که می‌تواند احتمال وقوع حادثه را بسیار افزایش دهد. برای اینکه از لیفتراک خود در زمستان با خیال راحت استفاده کنید، به موارد زیر دقت کنید:

از زنجیر چرخ لاستیک استفاده کنید.
آج تایرهای خود را بررسی کنید.
مخلوط نمک شن و ماسه را پخش کنید.
(برای بهبود آج) گل میخ‌های لاستیک لیفتراک را اعمال کنید.


لاستیک‌های لیفتراک، جزئی جدایی ناپذیر از لیفتراک شما هستند. عملکرد ایمن لیفتراک به لاستیک‌هایی که به درستی نگهداری شوند بستگی دارد.

عوامل تاثیر گذار بر روی خرابی لاستیک

تاریخ انقضا
فشار کار زیاد
خرید لاستیک بی کیفیت
کار در محیط های نامناسب

یکی از عوامل موثر در آسیب دیدن زود هنگام لاستیک لیفتراک منقضی شده تاریخ مصرف می‌باشد، که این عامل سبب می‌شود لاستیک وقتی که تحت فشار قرار می‌گیرد دچار از هم گسیختگی شود در شکل زیر نمونه ای از آسیب وارد شده به لاستیک فرسوده را مشاهده می‌نمایید.

بهره وری  لاستیک های لیفتراک

از دیگر موارد موثر در انتخاب لاستیک لیفتراک میزان فشار کاری وارد بر آن است، در فشار کاری بالا استفاده از لاستیک‌های توپر با توجه به مقاومت بیشتری که نسبت به تایرهای بادی دارند از مزیت بیشتری برخوردار می‌باشد.

سایز تایر لیفتراک برای تناژ مختلف با یکدیگر متفاوت است. همچنین جنس لاستیک و کارخانه سازنده آن و میزان ضمانت و گارانتی در انتخاب آن بسیار اهمیت دارد.

استفاده از لاستیک ارزان قیمت شاید در ابتدا بودجه کمتری لازم داشته باشد اما استهلاک بالا و نیاز به تعویض بیشتر در طول سال هزینه نگهداری را بالا خواهد برد، بنابراین در هنگام خرید علاوه بر قیمت به کیفیت آن نیز بایستی توجه داشت.

با توجه به بازار بسیار گسترده لاستیک لیفتراک، اکثر تولید کنندگان تایر در دنیا اقدام به تولید لاستیک لیفتراک در سایزها مختلف نموده‌اند. و در حال حاضر در کشورمان ایران از لاستیک لیفتراک ژاپنی، کره‌ای، تایوانی و چینی که توسط شرکت‌های بازرگانی وارد می‌شوند استفاده می‌گردد که البته با توجه به استانداردهای تولید و کیفیت‌شان قیمت‌های متفاوتی دارند.

راهنمای خرید لاستیک لیفتراک

هر یک از اعداد حک شده بر روی لاستیک سایزهای مختلف را معرفی می‌کند. به عنوان نمونه، همان‌طور که در عکس مشخص شده است، عدد ۲۱ قطر کلی لاستیک، عدد ۸ عرض مقطع و عدد ۹ قطر رینگ را نشان می‌دهد:

اعداد روی  لاستیک های لیفتراک

در بعضی از لاستیک‌ها نیز قطر کلی لاستیک بر روی آن درج نمی‌شود مانند شکل زیر

اعداد روی  لاستیک های لیفتراک

شرکت تاپکولیفت برای ارائه خدمات در جهت کسب رضایت مشتریان خود با ارائه مشاوره جهت تهیه لاستیک لیفتراک با توجه به نیاز و شرایط کاری و همچنین محیط کاری لاستیک، با ارائه لاستیک با کیفیت و مقرون به صرفه آماده ارایه خدمات به مشتریان خود می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه لاستیک‌های لیفتراک و بالابرهای دیگر، در ذیل همین صفحه روی مطالب دلخواه کلیک کرده و یا در صورت نیاز به خرید در انواع برندهای مختلف، با کارشناسان ما در شرکت تاپکولیفت در ارتباط باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ساختار لاستیک لیفتراک و انواع آن نیز می توانید مقاله دیگر ما را در همین سایت مطالعه نمایید. برای این منظور این لینک را کلیک کنید.
شایان ذکر است انواع برندهای لاستیک لیفتراک در مقاله دیگر ما اشاره شده که می توانید با کلیک روی این لینک، مطالعه نمایید.