واتر پمپ لیفتراک

موتور لیفتراک انرژی حرارتی سوخت را به انرژی جنبشی تبدیل کرده و در نتیجه این انفجارهای سوخت در داخل موتور، حرارت به شدت بالا رفته و داغ می شود. اگر به هر طریقی نتوانیم باعث کاسته شدن این دما و خنک شدن موتور بشویم قطعاً این داغ شدن موتور لیفتراک، موجب پوسیده شدن و حتی ذوب شدن قطعات موتور لیفتراک شده و آن را غیر قابل استفاده خواهد نمود. بنابراین نقش سیستم خنک کننده موتور لیفتراک و واتر پمپ لیفتراک در اینجا کاملا مشهود است. چون از ذوب شدن و خورده شدن قطعات موتور لیفتراک ممانعت به عمل می آورد.

آنچه در این مقاله می خوانید:

وظایف واتر پمپ لیفتراک

واتر پمپ مهمترین قطعه در سیستم خنک کننده لیفتراک است. این قطعه وظایف زیر را داراست:

آب را در داخل پوستۀ موتور و اطراف سیلندرها به چرخش در می آورد.
ضدیخ و ضدجوش را به بخش‌های مختلف موتور لیفتراک می رساند و به رادیاتور باز می گرداند.
مانع یخ زدگی لیفتراک در زمستان سرد و مانع داغ شدن لیفتراک در تابستان گرم می شود.

اگر واتر پمپ به هر دلیلی دچار مشکل شده یا خراب شده باشد، لیفتراک در دمای محیط به سرعت داغ شده و امکان آسیب جدی به موتور لیفتراک وجود خواهد داشت. پس همیشه مراقب واتر پمپ لیفتراک باشید و در مواقعی که در ادامه مطلب به آن اشاره می شود به صورت دوره ای واتر پمپ را بررسی یا تعویض کنید.

نحوه کارکرد واترپمپ لیفتراک

واتر پمپ، یک پمپ قدرتمند است که شدت کاری آن بالاست، به این صورت که مایع را با سرعت زیادی داخل موتور به گردش درمی آورد. واتر پمپ نیروی خود را از سر میل ‌لنگ گرفته و انتقال نیرو با استفاده از یک تسمه انجام می گردد که گاهاً با قطعات دیگری نیز در ارتباط است و به آنها نیز نیرو انتقال می دهد. واتر پمپ با هر دفعه روشن شدن موتور، شروع به کار کرده و آب داخل رادیاتور را به سمت موتور پمپاژ می‌نماید.

نشانه های خرابی واتر پمپ لیفتراک

اگر واتر پمپ ایراد داشته باشد صدایی ناله مانند در رانندگی با سرعت بیشتر لیفتراک به گوش می رسد، که دلیل آن فرسوده شدن و یا خرابی واتر پمپ است.
یکی دیگر از نشانه ‌های خراب بودن واتر پمپ، بخارهایی است از رادیاتور یا موتور لیفتراک بیرون می‌آید.
نشت مایع سبز یا قرمز رنگ نیز از علائم خرابی یا فرسوده بودن واتر پمپ است.
اگر موتور لیفتراک داغ می شود احتمال زیاد واتر پمپ شما خراب شده است. حالا چطور می توانید به داغ شدن موتور پی ببرید؟ اگر لیفتراک پیشرفته دارید از طریق مانیتور داخل کابین دمای موتور را بخوانید. یا اگر لیفتراک مانیتور ندارد، دست خود را با اندکی فاصله روی موتور نگهدارید تا اگر موتور لیفتراک داغ شده باشد متوجه شوید.

نکته مهم: هرگز برای امتحان هم که شده دست خود را در هنگام کار کردن لیفتراک، روی موتور نچسبانید.

اگر دمای لیفتراک نوسان دارد و بالا و پایین می شود یکی از علایم خرابی واتر پمپ است ولی حتماً نشان دهنده خراب بودن واتر پمپ نیست و شاید نوسان دمای لیفتراک دلایل دیگری نیز داشته باشد، اما در صورت مشاهده نوسان دما در لیفتراک، لازم است وضعیت واتر پمپ را بررسی نمایید.

اگر واتر پمپ مشکل داشته باشد دمای موتور بلافاصله بالا رفته و در نتیجه آمپر بالا رفته و چراغ هشدار دمای آب لیفتراک روشن می شود.

اگر لیفتراک تان مجهز به کولر است و درست کار نمی‌کند، باید واتر پمپ لیفتراک را بررسی کنید.

اگر از موتور لیفتراک صدایی مانند ساییده شدن به گوش می رسد شاید یکی از دلایل آن خرابی پمپ آب باشد.

زمان تعویض واتر پمپ لیفتراک

واتر پمپ را با طی مسافت خاصی تعویض نمی کنند اما همیشه توجه به این نکته ضروری است که در هر بار که به تعمیرگاه مراجعه می کنید یا سرویس کار در کارگاه حضور پیدا می کند، اقدام به بررسی واتر پمپ لیفتراک نماید و اگر هر گونه نشانی از معیوب بودن یا فرسودگی واتر پمپ ببیند، آن را تعویض کند. اگر پمپ آب شکسته باشد یا ترک داشته باشد حتماً باید عوض شود. هنگام تعویض تسمه تایم و یا وقتی که مشکل داغ کردن ناشی از پمپ آب وجود داشته باشد این قطعه باید عوض شود.

عمر واتر پمپ لیفتراک

یکی از مواردی که در بحث طول عمر واتر پمپ وجود دارد این است که واتر پمپ لیفتراک دارای عمر طولانی است اما سرویس کاران لیفتراک با تجربه در مجموعه تاپکولیفت همیشه به این نکته تأکید دارند که با هر دفعه که تسمه تایم را تعویض می کنید حتماً واتر پمپ را هم تعویض نمایید به دلیل اینکه واتر پمپ همیشه در معرض کار کردن با آب هست و احتمال زنگ زدگی و پوسیده شدن آن بالاست.

واتر پمپ به صورت مستقیم توسط نیروی تسمه تایم شروع به کار می کند. در برخی از لیفتراک ها ممکن است یک تسمه کمکی هم به فولی سر واتر پمپ وصل شده و باعث چرخیدن پروانه داخلی آن شود.

بسته به نوع و مدل هر لیفتراک، تسمه تایم و تسمه های دیگر با طی کردن مسافت تقریباً بین ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ ساعت باید تعویض گردد. برای همین می توانید به آسانی عمر واتر پمپ لیفتراک خود را در همین حدود فرض کنید.

دلایل خرابی واتر پمپ لیفتراک

اولین اثری که از خرابی واتر پمپ به وجود می آید، تأثیر آن بر روی واشر سر سیلندر لیفتراک است. داغ ترین بخش پیشرانه لیفتراک در نزدیکی واشر سر سیلندر واقع شده است. هر لیفتراکی که واشر سر سیلندر آن حداقل یک بار سوخته باشد، قیمت فروش آن با افت قابل توجهی همراه است. بنابراین اهمیت واتر پمپ در اینجا قابل توجه است و همیشه سعی کنید واتر پمپ را سالم نگه دارید و اجازه ندهید خراب شدن واتر پمپ روی قطعات دیگر لیفتراک تأثیر منفی گذاشته و قیمت لیفتراک شما را پایین بیاورد.

۵ دلیل اصلی که باعث خرابی واتر پمپ می گردد:

آب داخل موتور یخ بزند
دنده یا بخش های دیگر دچار خوردگی شده باشند
در سیستم خنک کننده لیفتراک ضد یخ نریخته باشید
خارج شدن بخار از موتور لیفتراک
روشن شدن چراغ کم شدن آب

از بین این پنج دلیل اصلی خرابی پمپ آب لیفتراک، یخ زدن آب در داخل موتور باعث شکسته شدن واتر پمپ خواهد شد. در خصوص عدم استفاده از ضد یخ در لیفتراک، لازم به توضیح است که اگر حتی کیفیت ضد یخ مرغوب نباشد باز هم ممکن است باعث تخریب و آسیب به واتر پمپ گردد.

از دیگر نشانه هایی که با دیدن آن احتمال خرابی واتر پمپ است، خروج بخار از رادیاتور یا موتور لیفتراک است. این به دلیل بالا رفتن دمای موتور است که باعث ساطع شدن بخار از درون رادیاتور یا موتور لیفتراک می گردد. هر وقت دیدید که از زیر کاپوت لیفتراک بخار بیرون می آید به سرعت اقدام به پارک کردن لیفتراک کرده و با کارشناسان سرویسکار لیفتراک در تاپکولیفت تماس بگیرید و وضعیت را شرح دهید.

نکته مهم: اگر شاهد خروج بخار از داخل موتور لیفتراک بودید بایستی بلافاصله آن را خاموش کنید و به کنار کارگاه منتقل نمایید تا از احتمال بروز حوادث غیر مترقبه برای خود و اطرافیان جلوگیری نمایید.

همانطور که اشاره شد خراب شدن واتر پمپ مساوی است با افزایش دما و داغ شدن موتور لیفتراک. بنابراین آمپر بالا رفته و چراغ هشدار داغ شدن آب لیفتراک روشن می شود. اینکه لیفتراک وارداتی یا ملی استفاده می کنید در داغ شدن آن تفاوتی ایجاد نمی کند. در هر صورت اگر چراغ هشدار دمای آب روشن شود ممکن است یکی از دلایل خراب بودن واتر پمپ لیفتراک باشد.

سوالاتی که برخی اپراتورهای لیفتراک از تاپکولیفت می پرسند:

علت روشن شدن چراغ کم شدن آب در لیفتراک چیست؟
قیمت پمپ آب لیفتراک چقدر است؟
موتور لیفتراک زود داغ می کند.
آب داخل موتور لیفتراک یخ می زند.
از لیفتراک صدایی شبیه به ناله یا ساییدن به گوش می رسد.
از رادیات لیفتراک بخار بیرون می زند.

برای پاسخ به این سوالات، مطلب فوق را مطالعه نموده و قبل از هرگونه اقدام با کارشناسان ما در تاپکولیفت تماس بگیرید تا ضمن دریافت راهنمایی های لازم، در صورت نیاز به تعویض یا تعمیر واتر پمپ لیفتراک، با شما همکاری نمایند.

انواع مختلف واتر پمپ لیفتراک در مجموعه تاپکولیفت به فروش می رسد که شامل موارد زیر است:

واتر پمپ سه پیچ لیفتراک سهند پرکینز همراه با سوزن
واتر پمپ گازوئیل لیفتراک سپاهان
واتر پمپ گازوئیل لیفتراک کوماتسو
واتر پمپ‌ لیفتراک تویوتا
واتر پمپ لیفتراک هلی
واتر پمپ لیفتراک دوو دوسان
واتر پمپ لیفتراک نیسان
واتر پمپ لیفتراک دیزلی
واتر پمپ لیفتراک زگسل ژاپن
لوازم واتر پمپ لیفتراک بالکان کار
واتر پمپ لیفتراک ۳ تن
واتر پمپ‌ لیفتراک ۲٫۵ تن
واتر پمپ لیفتراک ۵ تن

در زیر چند نمونه انواع واتر پمپ لیفتراک که در شرکت تاپکولیفت عرضه می گردد را مشاهده می کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

پمپ آب لیفتراک پمپ آب لیفتراک پمپ آب لیفتراک پمپ آب لیفتراک پمپ آب لیفتراک پمپ آب لیفتراک پمپ آب لیفتراک پمپ آب لیفتراک پمپ آب لیفتراک