چرخ جک پالت

انتخاب چرخ مناسب برای انواع جک پالت ها یکی از موارد مهمی است که کارفرمایان و انبار داران بایستی به آن توجه کنند. برای اینکه بتوانید چرخ مناسبی برای جک پالت انتخاب کنید این صفحه را برای مطالعه به درستی انتخاب کرده اید. چون اطلاعات کاملی را در این زمینه یاد خواهید گرفت.

آنچه در این مقاله می خوانید:

آیا می توانید چرخ ها را در جک پالت تعویض کنید؟

بله، امکان تعویض چرخ جک پالت وجود دارد و لازم است به صورت دوره ای و منظم، عملکرد چرخ جک پالت خود را بررسی و در صورت نیاز اقدام به تعویض نمایید.

چه زمانی باید چرخ های جک پالت را تعویض کنید؟

چرخ های جک پالت زمانی که در حدود ۶ میلی متر فرسوده شدند نیاز به تعویض خواهند داشت. این قضیه هم در چرخ های فرمان جک پالت و هم در چرخ های بار صادق است. مثلاً اگر چرخ های بار ۸ سانتی متری دارید، زمانی که قطر آنها به ۶ سانتی متر کاهش یافت، زمان تعویض آن فرا رسیده است.

چگونه یک چرخ جک پالت را اندازه گیری می کنید؟

کولیس

تعویض چرخ های جک پالت فرسوده مستلزم دانستن قطر آنهاست. اگر مطمئن نیستید که اندازه چرخ های جک پالت شما چقدر است، بهترین راه برای اندازه گیری آنها استفاده از کولیس دیجیتال است. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

۱) کولیس را باز کنید
۲) آن را روی مرکز چرخ بار قرار دهید
۳) اندازه گرفته شده توسط کولیس را یادداشت کنید.
۴) در نهایت، اندازه یادداشت شده را با قطر چرخ آکبند مقایسه کنید.
۵) اگر قطر چرخ جک پالت، حداقل به اندازه شش میلیمتر از قطر چرخ نو کمتر باشد، چرخ ها را تعویض کنید.

دلایل دیگر برای جایگزینی چرخ های جک پالت

علاوه بر فرسودگی، عوامل دیگری که تعویض چرخ جک پالت را ضروری می کنند عبارتند از:

چرخ جک پالتتوپی های فرمان ترک خورده.
چرخ جک پالتتکه تکه شدن چرخ جک پالت.
چرخ جک پالتضایعاتی که مانع از چرخش آزادانه چرخ جک پالت می شود.
چرخ جک پالتناپدید شدن آج چرخ
چرخ جک پالتچرخ هایی که به راحتی نمی چرخند.

برای تعویض چرخ جک پالت، لازم است همیشه چرخ های بار و چرخ های فرمان جک پالت را به صورت جفت همزمان تعویض کنید. حتی اگر فقط یکی از چرخ ها نیاز به تعویض داشته باشد. به این دلیل که تعویض یک چرخ به تنهایی باعث سایش ناهموار چرخ دیگر و ایجاد فشار زیاد روی قطعاتی می شود که چرخ ها روی آن نصب شده اند و منجر به تعمیرات گران تر در دراز مدت شود.

چگونه می توانید طول عمر چرخ های جک پالت خود را افزایش دهید؟

برای جلوگیری از تعویض مکرر چرخ بار جک پالت، موارد زیر را انجام دهید:

اخطار: زباله ها و ضایعات را از روی زمین بردارید. این کار از خرد شدن چرخ و آسیب های دیگر که از غلتیدن روی ضایعات به وجود می آید جلوگیری می کند.
اخطار: خاک و ضایعات را از روی چرخ های جک پالت پاک کنید. ضایعات ممکن است با چرخ‌ها و محورها تداخل داشته و غلتیدن آزادانه چرخ جک پالت را دشوارتر کنند.
اخطار: از حرکت در مسیر شیب دار خودداری کنید. این مورد شامل پله ها هم می شود که باعث ترک خوردن چرخ ها خواهد شد.
اخطار: جک پالت را بیش از حد بار نزنید. برای جلوگیری از آسیب به چرخ ها، حداکثر ظرفیت باربری اسمی ذکر شده در دفترچه راهنمای آن را رعایت کنید.
اخطار: جک پالت را برای مدت طولانی با بار روی آن رها نکنید.
اخطار: جک پالت را به صورت دوره ای روغن کاری کنید. این روغن کاری شامل چرخ ها، محورها و یاتاقان می شود تا هر لحظه به آسانی در گردش باشند.
اخطار: چرخ های جک پالت را به صورت مداوم بررسی کنید. این کار را حداقل هر شش ماه یکبار انجام دهید و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید.

آیا تمام چرخ های جک پالت یکسان هستند؟

چرخ جک پالت همگی شان از یک نوع نیستند. به صورت کلی دو نوع چرخ در جک پالت ها وجود دارد:

چرخ فرمان جک پالت چرخ فرمان جک پالت
چرخ بار جک پالتچرخ باری جک پالت

جک پالت چند چرخ دارد؟

چرخ فرمان و چرخ بار جک پالت

اکثر جک های پالت دستی دارای چهار چرخ هستند (۲ چرخ فرمان و ۲ چرخ بار). با این وجود، بعضی از انواع جک پالت ممکن است دو چرخ بار اضافی هم داشته باشند که در مجموع شش چرخ می شود.

چرخ بارگیری جک پالت

این چرخ ها که «غلتک بار» نیز نامیده می شود، اندازه کوچکتری دارند. قطر آنها معمولاً ۷ سانتی متر یا کمتر است. اندازه کوچک به چرخ بار این امکان را می دهد را تا در داخل چنگال پالت تعبیه شوند. یکی دیگر از ویژگی های چرخ بار، عدم چرخش به اطراف است. به جای چرخیدن، در امتداد حرکت چنگال جک پالت فقط به جلو و عقب می‌غلطند.

چرخ های فرمان پالت جک

چرخ‌های جلوی جک پالت «چرخ‌های فرمان» نامیده می‌شوند. چرخ فرمان جک پالت از نظر قطر بزرگتر از چرخ های بار هستند و معمولاً بین ۱۷ تا ۲۰ سانتی متر قطر دارند. وظیفه اصلی چرخ فرمان جک پالت، چرخش جک پالت است. چرخ های فرمان جک پالت بر روی یک پایه چرخشی نصب می شوند.

قطعات چرخ جک پالت

چرخ فرمان جک پالت و چرخ بار از یک آج، یک محور و یاتاقان ها تشکیل شده اند.

قطعات چرخ جک پالت: آج

آج چرخ جک پالت همان چیزی است که با کف تماس برقرار می کند. رایج ترین مواد آج، نایلون و پلی اورتان هستند. (در ادامه این مقاله در خصوص چرخ های نایلون و تفاوت آنها در مقایسه با پلی اورتان بیشتر خواهیم گفت).

قطعات چرخ جک پالت: بلبرینگ

بلبرینگ ها در داخل هاب نصب می شوند. بلبرینگ داخلی برای کاهش اصطکاک و کمک به چرخش چرخ جک پالت کاربرد دارند.

قطعات چرخ جک پالت: محور

در نهایت، یک محور فولادی از طریق یاتاقان تعبیه شده و به اتصالات روی شاخک جک پالت سوار می شود.

مواد تشکیل دهنده چرخ جک پالت

چرخ نایلونی و چرخ پلی اورتان جک پالت

متداول ترین مواد اولیه در ساخت چرخ جک پالت، از جنس نایلون و پلی اورتان هستند. چرخ جک پالت پلی اورتان در مقایسه با چرخ نایلونی جک پالت تفاوت دارد.

تفاوت بین چرخ های پلی اورتان و نایلون چیست؟

مشخصات، مزایا و کاربردهای اصلی چرخ های پلی اورتان جک پالت:

چرخ جک پالتمقاومت لغزشی کمتر: این باعث می شود که آنها راحت تر از چرخ های نایلونی کشیده شوند.
چرخ جک پالتایده آل برای انواع کف نرم: در صورت استفاده در کف های نسبتاً نرم، مانند کاشی های چند لایه و صیقلی، ماندگار و بادوام است.
چرخ جک پالتبی صدا تر از چرخ های نایلونی: به همین دلیل است که در مناطقی که با مشتری روبرو هستند معمولاً از چرخ پلی اورتانی جک پالت استفاده می شود. در بیشتر جاها بی صدا بودن چرخ جک پالت اهمیت بالاتری دارد. مثلاً در خرده فروشی ها.
چرخ جک پالتکمتر روی زمین خط و خش می اندازد: یکی دیگر از دلایلی که از چرخ پلی اورتان برای جک پالت های مغازه ها سفارش می دهند، همین مورد است چرا که صاف ماندن کف زمین خیلی اهمیت دارد.
چرخ جک پالتبیشتر مستعد خوردگی است: خصوصاً اگر در معرض روغن یا آب قرار بگیرند باعث خوردگی چرخ ها و شکستن آسان آنها خواهد شد.
چرخ جک پالتبه راحتی توسط فلز یا زباله آسیب می بیند: برای کاربردهایی با کف‌های پر از زباله که نمی‌توان به‌طور منظم تمیز کرد، چرخ‌های پلی اورتان ایده‌آل نیستند.

مشخصات، مزایا و کاربردهای اصلی چرخ نایلونی جک پالت:

۱) برای محیط های خشن و پر از زباله مناسب تر است. سخت تر، بادوام ترند و کمتر از چرخ های پلی اورتان در سردخانه، کف های مرطوب یا خشن آسیب می بیند.
۲) مقاومت شیمیایی خوب و ایده آل برای کارخانه های صنعتی دارند، مانند کارخانه ها و کارگاه های تولیدی که در آن ریختن روغن، آب و زباله روی زمین عادی است.
۳) می تواند بارهای سنگین تر را تحمل کند. طراحی سخت آنها نسبت به چرخ های پلی اورتان، ظرفیت تحمل وزن بیشتری را برای چره نایلونی جک پالت داده است.

انواع چرخ فرمان جک پالت

مواد مختلفی در تولید چرخ های فرمان جک پالت استفاده می شوند، از جمله:

چرخ جک پالتآج پلی اورتان با توپی نایلونی: این متریال روی زمین خش نمی اندازد، به راحتی غلت خورده و بی صدا هستند. اما اگر مدت طولانی بار روی آنها باقی بماند، لکه می افتد. ایده آل برای کف صاف، روی فرش و انبارها.

چرخ جک پالتآج اولترا پلی اورتان روی توپی آلومینیومی: این متریال راحت تر از پلی اورتان معمولی، خش نمی اندازد اما ممکن است لکه ایجاد کند. ماندگاری بیشتری دارند، بسیار سخت هستند و کمتر در سرما متلاشی می شوند.

چرخ جک پالتنایلون جامد: برای سردخانه و جاهایی که باعث زنگ زدگی و خوردگی شوند، مانند مرغداری یا پرورش ماهی، بهترین انتخاب هستند. چرخ فرمان جک پالت از جنس نایلون جامد برای استفاده در کف‌های ناهموار ایده آل هستند.

چرخ جک پالتفولاد جامد. چرخ فرمان جک پالت از جنس فولاد جامد در کارخانه‌ها، و جاهایی که فلز یا ضایعات سخت روی زمین ریخته می شوند و جایی که سر و صدا مشکلی ندارد، بهترین انتخاب است. برای آسفالت ناهموار هم بهترین گزینه است.

نحوه انتخاب چرخ جک پالت مناسب

اگر چرخ های جک پالت را اشتباه انتخاب کنید چه اتفاقی می افتد؟

انتخاب اشتباه چرخ های جک پالت تأثیرات بد زیادی دارد، برای مثال:

۱) کاهش بهره وری: چرخ های جک پالت نامناسب زودتر فرسوده شده و بیشتر مواقع چرخ جک پالت فرسوده خواهید داشت.
۲) هزینه های اضافی تعویض: هزینه های بیش از حد قطعات و حق الزحمه تکنسین را متحمل خواهید شد.
۳) صدمه به شهرت و برند: مثلاً اگر از چرخ های نایلونی در مغازه ها استفاده کنید، باعث اعتراض مشتریان به سروصدا شده و یا سطوح را خط و خش می اندازد. این مسأله باعث درک منفی مشتریان از کسب و کار شما خواهد شد.
۴) آسیب به کفپوش: مثلاً اگر از چرخ های نایلونی روی کف های صیقلی یا لمینت استفاده کنید، کف را خراش می دهد. این کار هزینه های تعمیر یا تعویض را به همراه زمان خرابی بیشتر به همراه خواهد داشت.
۵) صدمه به کارکنان و آسیب به تجهیزات: استفاده از چرخ جک پالت از جنس نامناسب که نتواند به اندازه کافی بار را تحمل کند باعث از کار افتادن جک پالت شده و آسیب به محصولات و تجهیزات را به همراه خواهد داشت.
۶) بار غیر ضروری بر دوش کارگران: چرخ جک پالت نامناسب، کشش و مانور بار را سخت کرده و باعث آسیب، روحیه پایین کارگران و کاهش بهره وری خواهد شد.

۳ عامل در انتخاب چرخ های جک پالت:

قبل از اینکه از چرخ جک پالت مناسب برای کسب و کار خود را به تاپکولیفت سفارش دهید، سؤالات زیر را از خود بپرسید.

۱) کف از چه جنسی است؟

جنس و نوع کفپوش، عامل اصلی انتخاب چرخ جک پالت است که باید در نظر بگیرید. اینکه از جک پالت در کف های ناهموار استفاده خواهید کرد یا خیر. اگر اینطور است، چرخ های جک پالت نایلونی را در نظر بگیرید. همانطور که در بالاتر اشاره کردیم چرخ های جک پالت نایلونی برای کف های ناهموار بهترین هستند. در مقابل، چرخ های پلی اورتان برای کف های صاف مناسب هستند.

ضمناً در نظر داشته باشید که تا چه حد امکان تمیز نگهداشتن کف را در محل کار خواهید داشت؟ اگر فکر کنید پاک کردن زباله ها امکان پذیر نیست، چرخ های نایلونی را به خاطر طول عمرشان در نظر بگیرید. چرخ جک پالت نایلونی در محیط‌های سرد و خشن بهتر از چرخ‌های پلی اورتان مقاومت دارند. چرخ پلی اورتان در آن شرایط دوام نمی آورد و چرخ نایلونی سفارش دهید. اگر جک پالت را به مدت طولانی استفاده می کنید و یا روی سطوح خیس یا ناهموار حرکت کرده و یا در رمپ‌ها و اسکله‌های فضای باز استفاده می کنید، چرخ نایلونی بهترین انتخاب است. چون چرخ های پلی اورتان روی سطوح ناهموار مقاومت خوبی ندارند.

۲) تمیز ماندن کف چقدر برایتان اولویت دارد؟

آیا در یک محیط حساس و محل حضور مشتری هستید که خط و خش روی زمین حس خوبی به مشتری نمی دهد؟ ممکن است خرده فروشی، خواربار فروشی و فروشگاه های مشابه داشته باشید. چرخ جک پالت از جنس پلی اورتان بی صداتر از چرخ‌های نایلونی هستند و کمتر احتمال دارد کف را خش بیاندازند. در این حالت، چرخ پلی اورتان را انتخاب کنید.

اگر فقط در ساعات خاموشی که مردم در آن منطقه نیستند از جک پالت استفاده کنید، بهتر است چرخ نایلونی برای جک پالت انتخاب کنید. فقط مطمعن شوید کارکنان قبل از ورود مشتری به فروشگاه، هرگونه رد باقی مانده را تمیز کنند.

۳) سطح نویز تأسیسات چقدر است؟

از چرخ های پلی اورتان استفاده کنید تا مشتریان و کارمندان با جک پالت پر سر و صدا اذیت نشوند. چون در مقایسه با چرخ های نایلونی ساکت ترند و صدای زیادی ندارند.

اگر جک پالت را در هر دو زمین صاف و ناهموار استفاده می کنید چکار باید کرد؟ اگر بخشی از ساختمان شما کف ناهموار و قسمتی دیگر صاف باشد چه؟ اگر جک پالت را تا حدی در فروشگاه که مشتری می آید و گاهی در انبار استفاده می کنید شاید در این حالت از خودتان بپرسید که الان چه تصمیمی باید بگیرم. بهترین سناریو این است که اگر بودجه اجازه می دهد دو جک پالت تهیه کنید.

جک پالت ها قیمت متوسطی دارند. اما اگر بودجه کافی نیست، باید برخی مسائل را بسنجید. یعنی هزینه تعویض چرخ ها در مقابل مزایای خاص هر چرخ به عنوان مثال، آیا ارزش این را دارد که برای تعویض چرخ پلی اورتان هزینه کنید چون مزایای کاهش نویز و عدم خش انداختن را دارد؟ اگر چنین است، پس داشتن یک جک پالت با چند چرخ و تعویض چرخ ها شاید بهترین گزینه ممکن باشد.

جک پالت در سردخانه ها
استفاده از جک پالت در سردخانه ها

قیمت چرخ جک پالت چقدر است؟

قیمت چرخ جک پالت بستگی به برند سازنده، نوع و مدل جک پالت دارد. با این اوصاف، با کارشناسان فروش تاپکولیفت تماس بگیرید تا با راهنمایی کاملتر به طور تقریبی هزینه هایی که لازم است پرداخت کنید، به شما اطلاع دهند.

از کجا می توان چرخ های جک پالت را خریداری کرد؟

دو راه برای خرید چرخ های جک پالت وجود دارد:

۱) به صورت آنلاین از سایت تاپکولیفت، که نماینده فروش انواع چرخ های جک پالت است سفارش دهید.
۲) به صورت حضوری با مراجعه به دفتر مرکزی تاپکولیفت یا بازار ابزار عمران، فرودسی یا از میدان قونقا خریداری نمایید.

کدامیک برای شما بهتر است؟ اگر دقیقاً می دانید به چه چرخ‌هایی نیاز دارید، می توانید حضوراً به بازار مراجعه کنید. در حال حاضر، مزیت سفارش چرخ جک پالت از نمایندگی تاپکولیفت این است که ما مشاوره رایگان میدهیم تا اندازه و مواد مناسب را انتخاب کنید. فروش بدون واسطه با حداقل قیمت ممکن و نیز گارانتی اصالت محصول از ویژگی های منحصر بفرد تاپکولیفت است. به این ترتیب، خیالتان راحت است که چرخ جک پالت با تجهیزات و نوع مصرف شما سازگار خواهد بود.

انواع چرخ جک پالت

هر آنچه که باید در مورد چرخ های جک پالت بدانید به شما گفتیم. در صورتی که قصد سفارش خرید دارید ما با کمال افتخار به صورت تمام وقت در خدمت شما خواهید بود. اگر سوال یا نظر خاصی در مورد این مقاله دارید با کارشناسان ما در تاپکولیفت در میان بگذارید. شماره تلفن تماس و آدرس دفتر ما در زیر سایت نوشته شده است. برقرار باشید.