شارژر لیفتراک برقی

شارژر باطری لیفتراک

لیفتراک برقی جهت تأمین انرژی مورد نیاز خود جهت حرکت و انجام کار همانند سایر لیفتراک ها نیازمند سوخت می‌باشد با این تفاوت که این لیفتراک ها به جای انرژی فسیلی از نیروی برق استفاده می‌کنند و جهت تأمین این نیرو از باطری های لیفتراکی که به صورت سری بهم پیچ و یا جوش داده شده اند استفاده می‌کنند.

باطری لیفتراک همانند تمامی باطری های مورد استفاده در لوازم برقی پس از مدتی استفاده، نیاز به شارژ دارد و وظیفه تأمین شارژ باطری های لیفتراکی بر عهده شارژر های مخصوص است.

قبل از تصمیم گیری در مورد خرید شارژر لیفتراک باید شش فاکتور مهم را در نظر بگیرید:

۱- زمان شارژ لیفتراک
۲- نوع باطری لیفتراک
۳- مشخصات شارژر لیفتراک
۴- استفاده از تجهیزات لیفتراک
۵- زیر ساخت های الکتریکی لیفتراک
۶- فضای فیزیکی برای شارژر لیفتراک

ما در تاپکولیفت با شرکت های تولید کننده شارژر بسیاری درباره انتخاب بهترین نوع شارژر صحبت کرده ایم تا به بینشی درباره آنچه مشتریان باید قبل از خرید به آن دقت کنند برسیم. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی برخی از موضوعات مهم در زمینه شارژر باتری لیفتراک بپردازیم.

انتخاب شارژر مناسب لیفتراک

شارژر لیفتراک برقی بر حسب ابعاد، اندازه، ولتاژ و آمپر باطری متفاوت است و باید از شارژر هایی استفاده کنید که مناسب باطری لیفتراک شما باشد. اهمیت این امر به جهت آن است که برای خرید لیفتراک برقی هزینه زیادی شده و اگر باطری خوب شارژ نشود و یا توسط شارژری غیر از شارژر مناسب خود لیفتراک انجام شود سبب پایین آمدن راندمان، افزایش زمان شارژ و کاهش زمان کار لیفتراک می‌شود که پس از گذشت مدت زمان اندک سبب رسوب گذاری و سلفات دهی باطری و درنتیجه خراب شدن سل های باطری یکی پس از دیگری خواهد شد.

تولید کنندگان مطرح شارژر لیفتراک تأکید می کنند، مشتریان لازم است چند فاکتور مهم را قبل از خرید شارژر بررسی نمایند: اولین مورد زمان شارژ است که نشان می دهد شارژر شما به چه مقدار انرژی برای تأمین باتری نیاز دارد. شناخت بسته باتری، ظرفیت آن و میزان شارژ آن کمک می کند تا تعیین کنید چقدر طول خواهد کشید تا باتری شما شارژ شود. وقتی بدانید چقدر طول می کشد تا باتری شارژ شود، می توانید دوره شارژ را برای ایجاد بیشترین بهره وری انتخاب کنید.

اطلاع از سیستم‌های شارژ مختلف و قابلیت‌های آنها نیز مهم است. باتری های مختلف نیاز به شارژ منحصر به فرد دارند. باتری سرب اسیدی را نمی توان با همان شارژر باتری لیتیوم یون شارژ کرد و بالعکس. به دلیل اینکه هر شارژر باتری، میزان شارژ و ظرفیت باتری را در نظر می گیرد و برای به حداکثر رساندن عمر همان باتری طراحی شده است.

انواع شارژ باتری لیفتراک

شارژ معمولی باطری
شارژ باطری سریع
شارژ فرصت

شارژ باتری معمولی

سیستم شارژ باتری معمولی جایی است که شما باتری را خارج کرده و در پایان یک شیفت روی شارژر قرار می دهید و اجازه می دهید تا ظرفیت کامل شارژ شود. این فرآیند معمولاً ۸ تا ۱۰ ساعت طول می کشد. این برای باتری های اسید سرب ضروری است، که همچنین به یک دوره خنک شدن (۸ ساعت اضافی) نیاز دارند.

باتری‌های اسید سرب علاوه بر این موارد به اتاق‌های شارژ اختصاصی نیاز دارند تا هرگونه نشت یا تخلیه گازهای سمی احتمالی را در نظر داشته باشند. دوره خنک شدن به این معنی است که اگر ۲۴ ساعت در ۷ روز هفته کار می کنید، باید سه باتری سرب اسید برای هر لیفتراک بالابر خریداری کنید.

باتری‌های لیتیوم یونی را می‌توان به روشی معمولی شارژ کرد، اگر برای عملیات شما مفید باشد، اما سیستم‌های شارژ کارآمدتری وجود دارد که باتری‌های لیتیوم یونی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

شارژ سریع

شارژ سریع بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. به طور کلی برای باتری های اسید سرب توصیه نمی شود. سلول‌های لیتیومی قادرند پذیرش شارژ سریع‌تر و کارآمدتر از اسید سرب، و به سیستم‌های یک باتری در هر وسیله نقلیه اجازه می‌دهد تا در کاربردهای چند شیفتی کار کنند. اگر باتری‌های اسید سرب سریع شارژ شوند، عمر چرخه آن‌ها می‌تواند به شدت کاهش یابد و باتری را خراب کند.

باتری های سرب اسیدی نیاز به شارژ یکسان سازی هفتگی دارند. اینجاست که باتری تا ۱۰۰ درصد شارژ می شود. ایستگاه‌های شارژ سریع برای کارهای ۲۴ ساعته و همیشه در حال حرکت که نمی‌توانند برای تعویض باتری‌ها یا اجازه دادن به تجهیزات بیکار بمانند، مناسب هستند.

هنگام شارژ سریع، باتری ها بین ۴۰٪ تا ۸۰٪ SOC قرار می گیرند (به وضعیت شارژ باتری گفته می شود که تفاوت بین باتری کاملاً شارژ شده و همان باتری در حال استفاده را توصیف می کند و با مقدار باقیمانده برق موجود در سلول مرتبط است) و به ۳ تا ۴ برابر آمپر بیشتر برای شارژ در مقایسه با شارژ معمولی نیاز دارند. این حالت ممکن است نیاز به تبدیل داشته باشد تا کانکتورهای دائمی و کابل های باتری دوگانه را در خود جای دهد یا ممکن است لازم شود تا برای خنک نگه داشتن باتری، پنکه یا دریچه نصب کنید.

شارژ فرصت

ظهور فناوری باتری لیتیومی و مقاومت داخلی پایین آن باعث شده است که در هر زمان مناسبی که از تجهیزات استفاده نمی شود، شارژ شود. شارژ فرصتی بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. به طور کلی برای باتری های اسید سرب توصیه نمی شود. فرصت شارژ در یک بسته باتری لیتیوم یونی توصیه می شود و در واقع به به حداکثر رساندن عمر چرخه بسته باتری کمک می کند.

مانند ایستگاه های شارژ سریع، ایستگاه های شارژ فرصت برای عملیات چند شیفتی عالی هستند. با شارژ فرصتی، می‌توانید باتری را به اندازه کافی با شارژهای پراکنده شارژ نگه دارید تا کارها در نوبت‌های کاری خود ادامه داشته باشند. شارژ‌ فرصت با فناوری‌های قدیمی‌تر مانند باتری‌های اسید سرب سنتی به دلیل مقاومت داخلی بالا امکان‌پذیر نبود.

برخلاف شارژ سریع، ادغام شارژرهای فرصت با زیرساخت‌های الکتریکی موجود آسان‌تر است، که این نوع شارژر را برای عملیات‌هایی که می‌خواهند استفاده از باتری لیفتراک را به حداکثر برسانند، عالی می‌کند.

شارژر باتری مناسب را برای کار خود پیدا کنید!

همانطور که اشاره کردیم، همه شارژرهای باتری یکسان نیستند و برای هر عملیاتی یک شارژر ایده آل وجود دارد. شما تمام انواع شارژ را که در استفاده از لیفتراک شما نقش دارند مرور کنید. از خودتان سوال کنید چه نوع انتظاراتی برای زمان شارژ دارید. در نهایت به این بستگی خواهد داشت که کدام شارژر متناسب با نیازهای عملیاتی منحصر به فرد شماست. آیا نیاز به فعالیت مداوم دارید یا برای استراحت کوتاه بین کار برنامه ریزی کرده اید؟

شناخت سیستم های شارژ باتری لیفتراک کمک می کند عمر باتری و عملکرد لیفتراک خود را به حداکثر رسانده و هزینه های عملیات خود را کاهش دهید. جهت انتخاب شارژر مناسب لیفتراک خود و مشاوره رایگان با مهندسین شرکت تاپکولیفت در ارتباط باشید.

در ادامه چند نمونه از انواع شارژر لیفتراک را مشاهده می کنید

شارژر لیفتراک شارژر باطری لیفتراک شارژر باتری لیفتراک شارژر لیفتراک شارژر لیفتراک شارژر لیفتراک برقی شارژر لیفتراک دوگانه شارژر باطری لیفتراک برقی شارژ لیفتراک برقی شارژر لیفتراک