نگهداری و نظارت و ایمنی باتری لیفتراکاگر قرار است باتری‌ها عملکرد بالقوه خود را انجام دهند، باید از باتری‌های لیتیومی و از نوع سربی اسیدی آن‌ها مراقبت صحیح انجام شود. تعمیر و نگهداری صحیح باطری‌های لیفتراک، اگر همان‌طور که باید انجام شود، از عمرشان کاسته نمی‌شود.

به منظور به حداکثر رساندن عمر مفید و ظرفیت کلی باطری، باید اقدامات خاصی برای کاربران هر دو نوع باتری انجام شود. با این حال، باتری‌های اسید سرب در مقایسه با لیتیومی به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارند.

نظارت بر باطری

نظارت بر باتری نوعی نظارت صنعتی می‌باشد که عموماً شامل موارد است:

نظارت بر سطح آب

فواصل شارژ و حالت شارژ دما

الکترولیت‌ها و عدم تعادل ولتاژ باشد

جلوگیری از شارژ بیش از حد

ایمنی باتری لیفتراک

با در نظر گرفتن چنین مواد شیمیایی قدرتمند، ایمنی از اهمیت بالایی در هنگام کار با هر دو نوع باتری لیفتراک برخوردار است. اگرچه هرکدام از انواع باطری، فاکتورهای ایمنی خاصی را برای کار در محیط عادی طلب می‌کند و ما در این‌جا باتری‌های لیتیوم و اسید سرب را بررسی می‌کنیم چون اغلب در محیط های کار از این نوع باطری‌ها استفاده می‌شود.

خطرات احتمالی باطری‌های لیفتراک

نشت: اسید سولفوریک بسیار سمی موجود در این باتری‌ها کاملاً می‌تواند بیرون بریزد، خصوصاً از آنجا که این نوع باطری‌ها باید هفته‌ای یک‌بار آبگیری شوند. اگر آبیگیری مطمئن انجام نشود، کارکنان شما در معرض خطر قرار می‌گیرند - این امر به ایستگاه شستشوی مواد شیمیایی در محل کار نیاز دارد.

گرم شدن بیش از حد: این باتری‌ها هنگام شارژ شدن بسیار گرم می‌شوند و پس از رسیدن به حداکثر میزان شارژ، می‌توانند گاز منفجره منتشر کنند و باعث انفجار شوند. کنترل دمای باطری برای ایمنی بسیار مهم است. ضمناً ایمنی ایستگاه شارژ باتری لیفتراک باید به دقت مدیریت شود.

گازهای خطرناک: اگر باتری‌های اسید سرب بیش از حد شارژ شوند، می‌توانند گازهای خطرناک خاصی را در هوا منتشر کنند. اگر در اتاقی کار کنید که تهویه خوبی نداشته باشد، وضعیت بسیار خطرناکی روبروی شما خواهد بود. سه گاز اصلی که می‌توانند آزاد شوند سولفید هیدروژن، هیدروژن و دی اکسید گوگرد هستند.

هنگام شارژ یا استفاده از باطری، بوی نامطبوع می‌آید

اگر بوی تخم مرغ فاسد از باطری ساطع شود، علت احتمالی سولفید هیدروژن است و باید اقدامات احتیاطی فوری را انجام دهید. یک سنسور استاندارد گاز LEL کاتالیزوری باید در اتاق شارژ، بالاتر از سطح گاز نصب شود. یا می‌توانید هیدروژن را با استفاده از یک سنسور الکتروشیمیایی مخصوص ماده اندازه گیری کنید. از آن‌جا که هیدروژن از هوا سبک‌تر است، سنسور باید در مکان مناسب نصب شود.

نگهداری و نظارت و ایمنی باتری لیفتراک

باتری‌های قدیمی یا خورده شده: باتری‌های اسید سرب جدید کاملاً مناسب شارژ می‌شوند و کارگران را در معرض شرایط خطرناک قرار نمی دهد. با این حال، باتری‌های قدیمی یا خورده شده اسید سرب، یک خطر واقعی برای افرادی است که با آن‌ها کار می‌کنند و باید بلافاصله تعویض یا تعمیر اساسی شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه باطری های لیفتراک و بالابرهای الکتریکی دیگر و خرید و یا شارژ‌ و تعمیر باطری‌های لیفتراک در انواع برندهای مختلف، با کارشناسان ما در شرکت تاپکولیفت در ارتباط باشید.