شمع لیفتراک یکی از قطعات اصلی موتور هر لیفتراک، شمع‌های آن می‌باشد که وظیفه جرقه زنی و به نوعی روشن نمودن موتور لیفتراک را دارد. شمع لیفتراک یک قطعه مهم در موتورهای سوختی محسوب می‌گردد و بدون کارکرد صحیح شمع‌ها، لیفتراک‌ها قادر به حرکت نخواهند بود. در این مطلب قصد داریم در رابطه با شمع لیفتراک مطالبی را ارائه کرده و به بررسی این قطعه حیاتی در موتور لیفتراک بپردازیم.

شمع لیفتراک چیست؟

شمع لیفتراک قطعه‌ای متشکل از الکترود، عایق چینی، واشرها و غیره می‌باشد که در بالای محفظه احتراق و سیلندر لیفتراک قرار گرفته و از یک طرف جریان ولتاژ بالای برق را گرفته و از طرف دیگر با ایجاد جرقه در محفظه احتراق باعث انفجار بخار فشرده شده بنزین و در نتیجه ایجاد نیروی لازم برای حرکت لیفتراک می‌گردد. در حقیقت شمع وظیفه انفجار در محفظه احتراق و حرکت دادن سیلندرها به سمت پایین را دارد. با پاشش سوخت توسط انژکتور به درون سیلندر و سپس فشرده شدن آن توسط سوپاپ، شمع جرقه زده و باعث انفجار در محفظه احتراق می‌گردد.

اگر شمع نتواند در زمان درست جرقه بزند و یا به طور کلی جرقه نزند، در نتیجه بنزین یا گازوییل فشرده شده در محفظه احتراق به خوبی منفجر نشده و در نتیجه سیلندرها حرکت نخواهند کرد. از این رو وظیفه این قطعه در موتور لیفتراک بسیار مهم بوده و باید نسبت به نگهداری آن اقدامات لازم را انجام دهیم.

شرکت تاپکولیفت تبریز به منظور بهره مندی و کسب رضایت همکاران و مشتریان خود و ارتقا کیفیت خدمات رسانی آمادگی خود را در جهت تأمین قطعات یدکی لیفتراک های زیر اعلام می‌نماید:

قطعات یدکی لیفتراک تویوتا TOYOTA ژاپن.

قطعات یدکی لیفتراک دوو-دووسان DAEWOO کره.

قطعات یدکی لیفتراک کوماتسو KOMATSU ژاپن.

قطعات یدکی لیفتراک هلی HELI آمریکا.

قطعات یدکی لیفتراک سهند SAHAND ایران.

قطعات یدکی لیفتراک سپاهان SEPAHAN ایران.

شمع لیفتراک