شاخک لیفتراکشاخک لیفتراک یک وسیله نقلیه کوچک است که برای جابجایی مواد طراحی شده است و معمولاً در محیط های  انبارداری و تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لیفتراک‌ها دارای دو شاخک هستند که توسط اپراتور قابل کنترل است تا کالاهای بسته‌بندی شده را روی پالت‌ها یا سطل‌های زباله یا جعبه‌ها قرار دهند. شاخک‌ها بار را بالا و پایین می‌کنند.

شاخک‌ها کاربرد ویژه‌ای در تجهیزات حمل و نقل انبارداری دارند به‌طوری‌که آنها را می‌توان بر اساس منبع تغذیه طبقه بندی کرد. از شاخک لیفتراک با عنوان چنگال لیفتراک و یا ناخن لیفتراک نیز نام برده شده است.

شاخک‌ها به‌طور کلی در تمامی انواع تجهیزات انبارداری یافت می‌شوند، چه از نوع برقی، بنزینی یا دیزلی، یا لیفتراک دستی که معروف به «جک پالت» نیز بسیار معمول است.

موقعیت شاخک‌ها به گونه‌ای است که لیفتراک می‌تواند از جلو بارگیری کند. (به عنوان مثال با شاخک‌هایی که در قسمت جلو نصب شده‌اند)، و یا با شاخک‌های نصب شده بر روی یک دکل که می تواند ۱۸۰ درجه چرخش داشته باشد و بار را از بغل بارگیری نماید. همانند شکل زیر (اینجا را کلیک کنید)

وظیفه اصلی شاخک‌های لیفتراک

لیفتراک‌ها جز اصلی تجهیزات انبارداری کارخانه‌ها و انبار‌ها محسوب می‌شوند، چرا که با استفاده از لیفتراک می‌توان کار چندین نفر نیروی انسانی را انجام داد. لیفتراک‌ها نیز همانند سایر وسایل نقلیه عمومی جهت انجام وظیفه خود نیاز به امکانات خاصی دارند، یکی از اجزای اصلی لیفتراک که مهمترین وظیفه حمل پالت‌ها را برعهده دارد شاخک لیفتراک می‌باشد که بدون وجود این وسیله امکان حمل و انتقال پالت‌ها وجود ندارد.

انواع شاخک های لیفتراک بر اساس تناژ و اندازه

شاخک لیفتراک پشت ۴۱ مناسب برای لیفتراک های ۱ تن الی ۲.۵ تن با طول های ۹۰-۱۰۵-۱۲۰ سانتی متری و ...
شاخک لیفتراک پشت ۵۱ مناسب برای لیفتراک های ۳ تن الی ۳.۵ تن با طول های ۹۰-۱۰۵-۱۲۰ سانتی متری و ...
شاخک لیفتراک پشت ۶۴ مناسب برای لیفتراک های تناژ بالا

انواع شاخک های لیفتراکانواع مختلف شاخک‌ها بر اساس کاربرد و شکل

افرادی که همیشه با لیفتراک کار نمی‌کنند، معمولاً تصور می‌کنند که فقط یک نوع شاخک وجود دارد که در جلو لیفتراک‌های بالابر قرار می‌گیرد. در واقع انواع مختلفی از شاخک‌ها وجود دارد که بسته به چگونگی استفاده از لیفتراک، اکثراً قابل تعویض هستند.

در اینجا چند نوع شاخک لیفتراک نام برده شده است:

شاخک‌های تاشو: این شاخک‌ها لولا هستند تا بتوانند تا شده و اجازه دهند تا خودرو در فضاهای تنگ مانند آسانسور مانور دهد.
میله فرش: تیرهای جداگانه لوله مانند که برای بلند کردن رول‌های سنگین فرش استفاده می‌شوند.
شاخک‌های شافت: این نوع از شاخک‌ها متناسب با همه انواع لیفتراک هستند.
شاخک تایر و بشکه: برش‌های نیم‌دایره‌ای که به طور مشخص برای بلند کردن بشکه‌ها، طبل‌ها و لاستیک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین انواع مختلف دیگر مانند مخروطی، صاف و انتهایی وجود دارد که از سوراخ شدن بارها توسط انتهای شاخک‌ها محافظت می‌کنند.

برخی از شاخک‌ها از مواد مخصوصی ساخته شده‌اند. مثلاً از شاخک‌های فولادی ضد زنگ، اغلب به منظور جابه‌جایی مواد غذایی یا مواد شیمیایی استفاده می‌شود تا محافظت بیشتری در برابر آلودگی فراهم گردد.

نمونه تصویر متحرک شاخک سوار بر دکل با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه

نمونه شاخک سوار بر دکل با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه

شاخک لیفتراک از نوع میله ای

نمونه شاخک میله ای جهت حمل رول فرش

جهت اطلاعات بیشتر در مورد انواع شاخک های لیفتراک با مشاوران شرکت تاپکولیفت در ارتباط باشید. شرکت تاپکولیفت تولید کننده انواع شاخک‌ها در کشور عزیزمان می‌باشد که جهت جلوگیری از خروج ارز از کشور و همچنین کارآفرینی برای نیروی اصیل ایرانی و ارج نهادن به جوانان کشورمان آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می‌باشد. تاپکولیفت در همسایگی شماست. هر آنچه نیاز دارید در محل کارتان تحویل می‌دهیم.