کمربند ایمنی لیفتراک شاید در نگاه اول استفاده از برخی از وسایل ایمنی کار دشوار و کسالت باری باشد، اما نباید از یاد برد که این وسایل برای ایمن نگاه داشتن ما طراحی و تولید شده‌اند. یکی از مهم‌ترین وسایل ایمنی که تاکنون اختراع شده، کمربند ایمنی است. همان‌طور که می‌دانید امروزه به جز موتورسیکلت‌ها تقریباً هیچ وسیله نقلیه دیگری بدون کمربند ایمنی نیست.

این امر خود به تنهایی حیاتی و کاربردی بودن این وسیله ایمنی را ثابت می‌کند. شاید در طول مسیر‌های پر ترافیک نیازی به بستن کمربند نباشد، اما تصور کنید لیفتراک شما دارای باری بین یک تا ده تن باشد و مسیر حرکت لیفتراک صاف نبوده و یا یکی از قطعات لیفتراک مانند چرخ ها دچار ایراد شود در این صورت ممکن است لیفتراک تحت بار شدید چپ شده و عدم نداشتن کمربند موجب پرت شدن راننده به زیر لیفتراک شود.

راننده لیفتراک اگر کمربند نداشته باشد ممکن است، چنین اتفاقی را تجربه کند؛ ممکن است که دیگر مجالی برای دوباره زیستن نیابد. با این شرایط لازم می‌شود، پیش از حرکت با لیفتراک کمربند ایمنی را ببندیم.

کمربند ایمنی با توجه به کارایی که دارد، شاید روزانه جان هزاران نفر را در سراسر جهان نجات دهد. کمترین کاری که کمربند ایمنی می‌تواند در حوادث رانندگی انجام دهد، این است که شدت جراحت وارده را به شدت کاهش می‌دهد. در هر صورت بستن کمربند ایمنی می‌تواند کاملا به نفع ما باشد. با این تفاسیر بسیار مهم است که ما اهمیت استفاده از کمربند ایمنی را جدی بگیریم. بی شک استفاده از کمربند ایمنی در لیفتراک می‌تواند تلفات جانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. جالب است که بدانید در امریکا استفاده از کمربند ایمنی در تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۶۸ اجباری شد. نکته دیگر درباره این قانون این بود که تمامی وسایل نقلیه به جز اتوبوس باید دارای کمربند ایمنی باشند. یک آمار تکان دهنده توسط اداره ایمنی ترافیک بزرگراه ملی امریکا (NHTSA) در سال ۲۰۱۴ منتشر شد که نشان می‌داد نبستن کمربند ایمنی توسط سرنشنان خودرو جان ۹۳۵۸ تن را در آن سال گرفت.

هر چقدر درصد استفاده از کمربند ایمنی لیفتراک در بین راننده های لیفتراک بیشتر باشد، به همان اندازه تلفات ناشی از حوادث حین کار نیز کاهش می‌یابد. در ادامه شما را با شش دلیل اصلی استفاده کردن از کمربند ایمنی لیفتراک آشنا می‌کنیم تا با دانستن این موارد به هیچ عنوان بدون بستن کمربند ایمنی لیفتراک، وارد کابین نشوید.

۱) پرتاب شدن و آسیب دیدگی شدید

شاید شما هم در ترمز‌های ناگهانی با صحنه پرتاب شدن به سمت جلوی لیفتراک مواجه شده باشید، در چنین شرایطی هر چقدر برخورد و یا ترمز ناگهانی تند و سریع‌تر باشد به همان اندازه سرعت پرتاب شدن راننده لیفتراک به جلو بیشتر می‌شود. اگر این شتاب سریع‌تر از عکس العمل ما باشد، بی‌شک به طور طبیعی نمی‌توانیم سرجای خود بمانیم و ناگزیر به سمت جلو (شیشه لیفتراک) پرتاب می‌شویم. چنین برخوری با توجه به شتاب در هنگام تصادف و یا ترمز می‌تواند حتی مرگبار نیز باشد. از این رو توصیه می‌شود، در هر شرایطی کمربند ایمنی خودرو را پیش از حرکت ببندید تا در صورت به وجود آمدن حوادث پیش‌بینی نشده، کمربند ایمنی نقش حمایتی خود را اجرا کند و شما را از حوادث و جراحات احتمالی حفظ کند.

۲) برخورد با وسیله درون دست و یا شیشه جلو کابین

به طور مثال اگر در صندلی لیفتراک سرنشینی باشد که دچار حواس پرتی شده است؛ اگر متوجه نباشد، در اثر ترمز لیفتراک، به شدت با صندلی فرمان و یا شیشه جلویی برخورد می‌کند. این امر می‌تواند حوادث دلخراشی را برایش به وجود آورد.

۳) جلوگیری از مرگ و میر

همان طور که گفته شد، نبستن کمربند ایمنی احتمال جراحات و مرگ میر درون کارگاه را به میزان چشم گیری افزایش می‌دهد. دیده شده است که در برخورد‌های ناگهانی و شدید در صورت مقاوم بودن لیفتراک رانندگانی که کمربند ایمنی نبسته‌اند از طریق شیشه کابین به بیرون پرتاب می‌شوند و این امر به آسانی جان آن‌ها را می‌گیرد. از این رو بهتر است که در طول مسیر کار، حتماً از کمربند ایمنی لیفتراک استفاده شود.

۴) برخورد سر با ستون و شیشه‌های بغل

معمولاً در بیشتر حوادث منجر به مرگ، بیشترین آسیب به سر وارد می‌شود. از این رو محافظت از آن در جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. به طور مثال اگر شتاب لیفتراک زیاد باشد با قیچی شدن ماشین و به چپ و راست رفتن آن ممکن است، سر راننده به ستون‌های کناری و یا شیشه‌های پنجره‌ها برخورد کند و در نتیجه آسیب بسیار شدیدی به آن وارد شود. برای جلوگیری از چنین وضعیتی بهتر است از کمربند ایمنی لیفتراک استفاده شود.

۵) بالا بردن درصد زنده ماندن

وقتی وسیله نقلیه با شتاب بسیار زیاد به دور خودش می‌چرخد، استفاده از کمربند ایمنی لیفتراک در چنین شرایطی می‌تواند تا ۴۵% جان سرنشینان خودرو را در برخورد‌های احتمالی حفظ کند. از این رو شانس زنده ماندن و کمتر جراحت دیدن را تا ۴۵% افزایش می‌دهد. البته این مورد در کامیون‌ها تا ۶۰% درصد می‌تواند جان سرنشینان را حفظ کند.

کمربند ایمنی لیفتراک۶) بالا بردن اطمینان خاطر و فاصله گرفتن از استرس

شاید شما هم با استرس‌های ناشی از ترمز‌های ناگهانی در حین کار را تجربه کرده باشید. همان‌طور که می‌دانید استرس‌ها نقش بسیار پر رنگی را در ایجاد بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های خطرناک ایفا می‌کنند. از این رو شما با بستن کمربند لیفتراک می‌توانید تا حدودی با آرامش خاطر بیشتری به مسیرتان ادامه دهید.

شرکت تاپکولیفت تبریز این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده است تا با تماس با مشاوران فروش و فنی این شرکت، امکان تهیه انواع کمربندهای ایمنی لیفتراک در مدل‌های مختلف با توجه به نوع لیفتراک را برای شما فراهم نماید.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره درباره کمربند ایمنی لیفتراک و کسب اطلاعات کامل فنی و نیز اطلاع از لیست قیمت انواع گوناگون این کالا از طریق بخش تماس با ما با مشاوران شرکت تاپکولیفت تبریز در ارتباط باشید.