فلایول لیفتراک نام دیگر فلایول، چرخ لنگر یا چرخ طیار است. این قطعه به طور خاص برای ذخیره انرژی چرخشی یا همان انرژی جنبشی طراحی شده است.

به عبارت دیگر، فلایویل اغلب برای تأمین انرژی مداوم در سیستم هایی که منبع انرژی مداوم ندارند، استفاده می‌شوند. همچنین ممکن است برای تأمین پالس های متناوب انرژی در سطح قدرت که از توانایی های منبع انرژی آن فراتر رفته است، از یک فلایویل استفاده شود. این امر با انباشت انرژی در چرخ لنگر (چرخ طیار) طی یک دوره زمانی، با سرعتی که با منبع انرژی سازگار باشد، انجام می‌شود. سپس انرژی را با سرعت بسیار بالاتر در مدت زمان نسبتاً کوتاه در هنگام نیاز آزاد می‌کند. برای نمونه، این قطعه در چکش‌های برقی و ماشین‌های پرچینگ استفاده می‌شوند.

فلایویل دایره‌ای شکل است و دور تا دور آن دندانه ای شکل طراحی شده است. استارت لیفتراک به فلایویل وصل است و با چرخش این قطعه موتور لیفتراک روشن می‌شود. انتهای میل لنگ هم به فلایویل متصل است.

وظیفه فلایول چیست؟

فلایویل یک قرص گردان سنگین است که به عنوان یک ذخیره کننده گشتاور زاویه‌ای به کار می‌رود. فلایویل‌ها در مقابل تغییر سرعت دورانشان مقاومت می‌کنند، که در نتیجه هنگامی که یک گشتاور نامنظم به آن اعمال می‌شود، به یکنواخت نگه داشتن چرخش محور کمک می‌کند.

فلایول لیفتراک

فلایویل‌ها همچنین توسط موتورهای کوچک برای ذخیره انرژی در زمان طولانی تر و آزاد کردن آن در زمانی کوتاهتر به کار می‌روند. با این کار در یک دوره کوتاه قدرت را افزایش می‌دهند.

۱) در زمان احتراق كه پیستون از نقطه مرگ بالا به نقطه مرگ پایین مى‌آید جلوى ضربه را گرفته و لرزش موتور را از بین مى‌برد.

۲) چون قدرتى كه از طرف پیستون به میل لنگ داده مى‌شود، یكنواخت نیست موجب مى‌شود كه سرعت میل لنگ كم یا زیاد شود. اینرسى فلایویل تمایل دارد كه آن را با سرعت ثابت حركت دهد بنابراین فلایویل در موقعى كه میل لنگ تمایل به افزایش سرعت داشته باشد قدرت را گرفته و هنگامى كه تمایل به كاهش سرعت داشته باشد، قدرت به آن پس مى‌دهد. این عمل ضربات وارده از پیستون را خنثى كرده و مانع شكستن و پیچش میل لنگ مى‌شود. بزرگى و سنگینى فلایویل نسبت عكس باتعداد سیلندرها دارد، مثلا فلایویل لیفتراک چهار سیلندر از فلایویل لیفتراک هشت سیلندر بزرگ تر و همین طور سنگین تراست.

۳) نیروى انفجارى را در خود ذخیره كرده و براى تكمیل عملیات سه گانه بعدى به میل لنگ كمک مى‌كند.

۴) در سطح خارجى (محیط میل‌لنگ) دنده‌هاى مخصوصى نصب شده كه به منظور گرداندن موتور به وسیله دستگاه الكتریكى استارت به كار می‌رود و باعث گردش میل‌لنگ هنگام استارت زدن و روشن شدن موتور مى‌شود.

۵) فلایویل، یكى از قطعات دستگاه انتقال نیرو محسوب شده و نیروى موتور به وسیله كلاچ از این قطعه به جعبه دنده منتقل مى‌شود. فلایویل روى صفحه مدوّر نعلبكى شكلى كه در انتهاى میل‌لنگ قرار دارد و به نام فلانچ ته میل‌لنگ معروف است، توسط پیچ‌هایى متصل مى‌شود. در مركز دایره فلانچ سوراخى وجود دارد كه به عنوان تكیه‌گاه سر شفت ورودى گیربكس بوده و براى جلوگیرى از اصطكاک داخل سوراخ از بوش یا بلبرینگ سوزنی استفاده شده است.

فلایول لیفتراک

شرکت تاپکولیفت تبریز به منظور بهره مندی و کسب رضایت همکاران و مشتریان خود و ارتقا کیفیت خدمات رسانی آمادگی خود را در جهت تأمین قطعات یدکی لیفتراک های زیر اعلام می‌نماید:

قطعات یدکی لیفتراک تویوتا TOYOTA ژاپن.

قطعات یدکی لیفتراک دوو-دووسان DAEWOO کره.

قطعات یدکی لیفتراک کوماتسو KOMATSU ژاپن.

قطعات یدکی لیفتراک هلی HELI آمریکا.

قطعات یدکی لیفتراک سهند SAHAND ایران.

قطعات یدکی لیفتراک سپاهان SEPAHAN ایران.

فلایول لیفتراک