فورک پوزیشنر (موقعیت دهنده‌های شاخک) به نوعی از الحاقیه لیفتراک گفته می‌شود که وظیفه آن هدایت بارها با اندازه‌های مختلف به آسانی و با سرعت بالاست و این عمل به وسیله تنظیم فاصله شاخک از یکدیگر و بصورت هیدرولیکی انجام می‌شود و برای حمل و انتقال پالت‌ها با اندازه های مختلف و همچنین انتقال بارهای با ابعاد بزرگ و … به کار می‌رود.

کارهای مربوط به دست زدن به مواد به طور فزاینده‌ای پیچیده‌تر است. فورک پوزیشنرهای لیفتراک تاپکولیفت این الزامات را دارند، زیرا انعطاف پذیری و سودآوری را با ظرفیت کارکرد بیشتر هر لیفتراک افزایش می‌دهند. به خصوص وقتی عرض بار به طور مداوم تغییر کند. به همین دلیل پوزیشنرها بیشترین استفاده را در لیفتراک بعد از تعویض کننده های جانبی دارا هستند.

فورک پوزیشنرها، انعطاف پذیری را افزایش داده و ظرفیت بیشتری را برای حمل و نقل هر لیفتراک فراهم می‌کنند و جزو متداولترین الحاقیه های موجود در لیفتراک ها پس از ساید شیفت ها هستند.

کارکرد فورک پوزیشنر

فورک پوزیشنرها در جابه جایی بارها با عرض‌های مختلف بسیار مفید هستند. همه پالت‌ها در یک اندازه نیستند. بنابراین با استفاده از آن، اپراتور می‌تواند فاصله شاخک‌ها را متناسب با عرض صحیح پالت‌ها، از صندلی خود تنظیم کند. فورک پوزیشنرها، شاخک‌ها را کاملاً متقارن قرار می‌دهند و توانایی توزیع بار به طور مساوی بین دو شاخک را فراهم می‌کنند. تنظیم شاخک‌ها از طریق دو تنظیم مختلف انجام می شود:

زنجیر غلتکی یا سیلندرهای هیدرولیک افقی. اگرچه نگهداری زنجیره غلتک آسان است اما سیلندرهای هیدرولیکی از پایداری بیشتری برخوردار هستند. زنجیر غلتک با حرکت کششی کار می‌کند تا دو شاخک را از هم دور کند. از طرف دیگر، سیلندرهای هیدرولیکی تنظیم شده‌اند تا دو شاخک را از یکدیگر دور کنند. فاصله بین شاخک‌ها محدود به عرض قاب پوزیشنر نیست و برای بارهای بسیار گسترده بیشتر افزایش می‌یابد.

نگهداری فورک پوزیشنرها

فورک پوزیشنرها باید به طور منظم نگهداری شوند. زنجیر غلتک باید به طور منظم روغن‌کاری شود تا نرمی حرکت آن افزایش یابد. درحالی‌که، سیلندرهای هیدرولیک باید کاملاً مستقیم باشند و خم نشوند یا زاویه نگیرند. قبل از استفاده از فورک پوزیشنر، اپراتور باید بررسی کند که فاصله بین شاخک‌ها متقارن است. باید توجه داشت که دست از هر قسمت متحرک پوزیشنر دور باشد. علاوه بر این، برای ایجاد یک محیط کار ایمن، لبه‌های بیرونی قاب پوزیشنر باید با نوارهایی با دید بالا نوار شود.

مزایای فورک پوزیشنرها

افزایش کارایی و بازده

کاهش صدمات احتمالی به پالت و بار با قرار دادن شاخک در موقعیت مناسب

نصب سریع و آسان و بدون اتصال دائمی

استفاده از یک شیر مازاد برای شاخک

تنظیم دلخواه فاصله شاخک‌ها

از این الحاقی در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، سیمان، معدن، بازیافت، صنایع چوب و ریخته گری، خودرو، آلومینیوم، نظامی و... می‌توان بهره برد.

تاپکولیفت مجموعه تخصصی ساخت و تولید الحاقی های هیدرولیکی لیفتراک می‌باشد که در جهت کمک به پیشبرد اهداف خود در زمینه تجهیزات انبار داری گام بلندی را برداشته است.

الحاقی فورک پوزیشنر تاپکولیفت محصولی کاملاً ایرانی و ساخت داخل می‌باشد که همین امر باعث کاهش خروج ارز از کشور شده است. الحاقیه های تاپکولیفت با کیفیتی که انتظارش را دارید با قیمتی باور نکردنی در اختیار شماست. تیم پشتیبانی تاپکولیفت به مشتریان با کار شبانه روزی و با هدف جلب رضایت استفاده با آرامش خیال را پیشنهاد می‌کند. جهت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در ارتباط باشید. با تشکر از حسن انتخاب شما