سوزن انژکتور لیفتراک

سوزن انژکتور به عنوان یکی از قطعات مهم در تمامی خودروهای سواری و سنگین به حساب می آید که در لیفتراک ها نیز این قطعه حیاتی در ورودی سیلندر موتور قرار گرفته است که وظیفه پاشیدن سوخت را داخل سیلندر موتور انجام می‌دهد. برای آشنایی هر چه بیشتر با سوزن انژکتور و نحوه کارکرد آن در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

 

اجزای سیستم سوزن انژکتور

اورینگ
فیلتر ورودی
بدنه انژکتور
سولونوئید
سوراخ خروجی
درپوش محافظ

هر یک وظیفه متفاوتی را جهت تکمیل فرآیند مخلوط سوخت و هوا را با دقت و راندمان بالا نسبت به کاربراتور های قدیمی انجام می‌دهند. وظیفه اصلی سوزن انژکتور پاشش سوخت بصورت فشرده و کاملا پودری به داخل محفظه احتراق می باشد و هر این فرایند بصورت ریز تر باشد، ترکیب آن‌ با هوا بهتر انجام می گیرد و در نتیجه احتراق به صورت کامل‌ انجام شده و موتور لیفتراک بهتر کار می‌کند.

مواقعی ممکن است لیفتراک با مشکلاتی مانند روشن نشدن کامل موتور، کاهش توان لیفتراک، کاهش شتاب، لرزش و … مواجه شود که نشان از خرابی این قطعه ریز و در عین حال مهم سیستم انژکتور است و باید هر چه زودتر تعمیر یا تعویض شود.

 

آشنایی با سیستم انژکتور لیفتراک

جهت حرکت تمامی ماشین آلات سبک سنگین از جمله لیفتراک اولین مبحثی که مطرح می شود سوخت رسانی به موتور لیفتراک و یا ماشین آلات دیگر می باشد. در لیفتراک های قدیمی عمل مخلوط هوا و سوخت توسط کاربراتور انجام میگرفت، ولی با گذشت زمان و پیشرفت هایی که در زمینه مخلوط هوا و سوخت رخ داد، انژکتور جای سیستم های قدیمی کاربرات را گرفت. سیستم های انژکتور دقت بالاتری نسبت به نوع قبلی خود دارند و در نتیجه مخلوط هوا و سوخت بهتر انجام شده و سبب کاهش آلایندگی ها نیز شد.

سیستم انژکتوری نوعی قطعه مکانیکی-الکترونیکی می باشد که در ابتدای قسمت ورودی سیلندر لیفتراک قرار گرفته و میزان و شدت پاشش سوخت به داخل محفظه احتراق را تنظیم می‌کند.

سیستم افشانک انژکتور از قطعاتی مانند سوزن، اورینگ، فیلتر ورودی، بدنه انژکتور، سولونوئید، سوراخ خروجی و درپوش محافظ تشکیل شده است و اگر چنانچه یکی از قطعات دچار ایراد شود، سبب اختلال در کارکرد و عملکرد لیفتراک می‌شود که در این بین، خرابی سوزن انژکتور یکی از مرسوم‌ترین موارد محسوب می‌شود که باید در دوره ‌های زمانی مشخص سرویس شود.

 

سوزن انژکتور چیست؟

همانطور که اشاره شد فرایند پاشیدن سوخت به داخل سیلندر لیفتراک های مدرن امروزی توسط سیستم انژکتور انجام می‌شود. در سیستم انژکتور، عمل پاشیدن سوخت به صورت پودری به داخل محفظه احتراق لیفتراک توسط سوزن انجام می گیرد. به این ترتیب که پاشش سوخت بر روی سوپاپ هوا در زمان مکش صورت گرفته و مقدار پاشیدن توسط ECU به صورت زمان‌ بندی دقیق تنظیم می گردد؛ بنابراین هر چقدر ذرات سوخت ریز پاشش شوند، ترکیب آن‌ها با هوا بهتر خواهد بود و احتراق کامل‌ انجام می‌شود و در کل موتور لیفتراک به صورت منظم کار می کند.

گاهی اوقات اپراتور لیفتراک های انژکتوری با مشکلاتی مانند کاهش قدرت لیفتراک، روشن نشدن یا به سختی روشن شدن لیفتراک، 3 کار کردن لیفتراک، کاهش توان لیفتراک، ریپ زدن و … در هنگام حرکت مواجه می‌شوند که نشان از خرابی این قطعه کوچک سیستم انژکتوری دارد؛ از این‌رو متخصصین به صاحبان لیفتراک توصیه کرده اند که پس از استفاده هر 2 هزار ساعت، سوزن انژکتور را سرویس کنند.

 

دلایل خراب شدن سوزن انژکتور

امروزه در صنعت لیفتراک سازی از سیستم انژکتوری برای سیلندر استفاده می‌شود و هر یک از این سوزن‌ها وظیفه پاشیدن سوخت به درون محفظه احتراق سیلندر را بر عهده دارند که وجود مشکل در هر یک از اجزای انژکتور، باعث به وجود آمدن اختلال در احتراق شده و در نتیجه عملکرد موتور لیفتراک با مشکل مواجه خواهد شد.

گرفتگی سوزن در اثر استفاده از سوخت‌های بی‌کیفیت و به وجود آمدن ناخالصی در باک لیفتراک، استپ کردن سوزن، پاشیدن کم سوزن از بیشترین ایرادات سیستم انژکتوری به‌حساب می رود که باعث خرابی سوزن انژکتور شده و در نهایت بازدهی حرکت و کارایی لیفتراک را پایین می آورد.

 

مهمترین علایم خرابی و یا گرفتگی سوزن لیفتراک چیست؟

گاهی اوقات سوزن لیفتراک گرفتگی دارد یا دچار خرابی شده است. دلیل این اتفاق چیست؟

  1. کاهش قدرت لیفتراک (ریپ زدن) و روشن نشدن آن
  2. خاموش شدن موتور در هنگام کار کردن درجای لیفتراک یا حتی دور موتورهای پایین
  3. افت شتاب لیفتراک هنگام گاز دادن زیاد
  4. بوجود آمدن لرزش، ضربه و صدا در لیفتراک (اصطلاحا سه کار کردن موتور)
  5. روشن شدن چراغ چک لیفتراک
  6. افزایش مصرف سوخت لیفتراک
  7. افزایش میزان تولید آلاینده‌های زیست محیطی در هنگام تست آلایندگی

 

رفع ایراد سوزن انژکتور

بدون تردید سوزن در سیستم انژکتوری پس از مدتی با توجه به میزان کارکرد لیفتراک، نحوه رانندگی و کیفیت سوخت لیفتراک دچار مشکل می‌شود و با علائمی همراه خواهد بود که در این مطلب بیان کردیم؛ بنابراین اگر با هر یک از علائم خرابی سوزن انژکتور مواجه شدید، توصیه می‌کنیم از مواد خاص تمیزکننده انژکتور استفاده کنید.

برخی از سوالاتی که اپراتورهای لیفتراک از ما می پرسند:

چرا لیفتراک ریپ می زند؟
لیفتراک روشن نمی شود.
چرا توان لیفتراک کم می شود؟
چرا لیفتراک سوخت بیشتر مصرف می کند؟
موتور لیفتراک می لرزد و صدا می دهد.
لیفتراک خود به خود خاموش می شود.
قیمت سوزن انژکتور لیفتراک چقدر است؟
برای تعمیر سوزن انژکتور لیفتراک به کجا مراجعه کنم؟

برای پاسخ به این سوالات و برای رفع اصولی مشکل سوزن در سیستم‌های انژکتوری، بهتر است به صورت دوره‌ای اقدام به سرویس انژکتور و شستشوی آن با استفاده از انژکتور‌شورها (افزودنی‌های مایع و کیت تمیز کننده دستی) نمود و یا در صورت معیوب بودن قطعه، باید آن را با انواع سوزن سیستم انژکتور موجود در بازار تعویض کنید؛ پس اگر با مشکلات مربوط با سوزن سیستم انژکتور و پاشش سوخت خودرو مواجه شدید، توصیه می‌کنیم در سریع‌ترین زمان ممکن به تعمیرگاه تخصصی لیفتراک مراجعه کنید.

 

انواع سوزن انژکتور لیفتراک

هرکدام از انواع لیفتراک ها در بازار بسته به نوع موتور و برند سازنده لیفتراک، دارای انواع مختلفی از سوزن انژکتور هستند. شما می توانید متناسب با ذکر نوع موتور و مدل لیفتراک، سوزن مناسب را از تاپکولیفت تهیه نمایید. شرکت تاپکولیفت انواع سوزن انژکتور لیفتراک را به فروش می رساند. از جمله:

سوزن انژکتور لیفتراک سهند
سوزن انژکتور لیفتراک دوو دوسان
سوزن انژکتور لیفتراک تویوتا
سوزن انژکتور لیفتراک کوماتسو
سوزن انژکتور لیفتراک سپاهان
سوزن انژکتور لیفتراک هلی
سوزن انژکتور لیفتراک گود سنس
سوزن انژکتور لیفتراک بالکان کار
سوزن انژکتور لیفتراک ایسوزو

کارشناسان فنی تاپکولیفت آماده پاسخگویی به سوالات و ابهامات شما عزیزان می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تعمیر و یا تأمین قطعات لیفتراک از جمله سوزن انژکتور، با ما در ارتباط باشید. برای تماس با واحد کارشناسی، از شماره تلفن های زیر صفحات سایت و یا ایمیل رسمی تاپکولیفت استفاده فرمایید.

سوزن انژکتور لیفتراکسوزن انژکتور لیفتراکسوزن انژکتور لیفتراکسوزن انژکتور لیفتراک