پالت تراک برقی: بهینه سازی و افزایش ایمنیپیشرفت هایی که اخیراً در تجهیزات انبارداری دیده می شود شامل استفاده از باتری های لیتیوم یونی در پالت تراک و برخی از سیستم عامل هایی با عملکرد هوشمند است. اما قطعاً مهمتر از همه اینها می تواند افزایش اعتماد به نفس اپراتور لیفتراک باشد.

اگر بخواهیم با دو کلمه، کارکرد اصلی پالت تراک را نشان دهیم آن دو کلمه عبارتند از:

گردش کار
ایمنی

مهندس مهرداد مددپور، مدیر ارشد توسعه کسب و کار شرکت تاپکولیفت توضیح می دهد: «پالت تراک برقی همچنان سه کاربرد اصلی را دارد. از پالت تراک برای تحویل محصولات از انبار، برای بارگیری و تخلیه از کامیون و برای حمل بار از نقطه الف به نقطه ب استفاده می کنند.»

آخرین مطالعات در توسعه صنعت انبارداری نشان می دهد، پالت تراک برقی مطمئناً موقعیت خود را به‌عنوان اصلی‌ترین وسیله حمل مواد در اکثر تأسیسات حفظ کرده است.

اپراتور پالت تراک برقی کجا می ایستد؟

پالت تراک برقی: بهینه سازی و افزایش ایمنیدر بیشتر مواقع، پالت تراک برقی جایی برای ایستادن اپراتور ندارد و این دستگاه ها به صورت خودرو کنترل می شوند، اما در خصوص اینکه رانندگان پالت تراک روی آن سوار شوند مطالعات و پیشرفت هایی صورت گرفته است. طراحی پالت تراک برقی امروزه با تمرکز بر یک راننده مرکزی انجام می گیرد. حتی برخی از پالت تراک ها را مجهز به یک کابین بسته نیز می کنند. مهندس مددپور مدیر ارشد تاپکولیفت می گوید: «تغییر در طراحی پالت تراک برقی باعث حفاظت از اپراتور در برابر ضربات احتمالی خواهد شد. اما مدل هایی که کابین بسته داشته باشند دو برابر پالت تراک های بدون کابین هزینه خواهند داشت. شرکت هایی که پالت تراک مجهز به کابین بسته خریداری می کنند، توجه به ایمنی یک ارزش است. جایی که ملاحظات بیشتری روی ایمنی اپراتور پالت تراک وجود دارد تا سرمایه و درآمدهای شرکت.»

وی از یک شرکت خدمات غذایی که بالغ بر ۷۰۰ تاکسی سوار در شبکه توزیع مواد غذایی خود دارد سخن می گوید که از مشتریان تاپکولیفت است. در این شرکت سلامت و ایمنی اپراتور و همچنین امنیت شخصی آنها بسیار بیشتر از ملاحظات سود و زیان شرکت است.

علاوه بر محافظت از اپراتور با استفاده از کابین، این پالت تراک ها دارای سیستم لرزش گیر هستند که خستگی راکب را کمتر می کنند. اندازه کابین نیز مهم است. کابین پالت تراک برقی بایستی گنجایش یک چکمه سایز ۱۳ را داشته باشد. همچنین برای اپراتورهایی که یک لباس سردخانه یا کاپشن مخصوص می پوشند نیز فکر شده است.

اطمینان و احساس امنیت با پالت تراک

اعتماد اپراتور یک عامل بسیار مهم است. ما در تاپکولیفت، احساس یک اپراتور در حین سوار شدن بر پالت تراک برای بهبود بازدهی گردش کار در تأسیسات را دست کم نمی گیریم.

مهندس مددپور با بیان این مطلب اشاره می کند که افزایش اعتماد به نفس اپراتور نتیجه ترکیب چندین ویژگی مختلف در پالت تراک است. «ایستادن در یک نقطه امن‌تر روی پالت تراک همراه با خستگی کمتر و یک منطقه سواری راحت‌تر، در واقع احساس اطمینان بیشتری به اپراتور می دهد.»

نکاتی مهم در خصوص باتری پالت تراک

پالت تراک برقی: بهینه سازی و افزایش ایمنیهمانطور که می دانید، باطری های اسید سرب همچنان در پالت تراک های برقی استفاده می شوند، اما باتری سرب خالص دارای یک صفحه نازک است که به نام TPPLشناخته می شود. در باتری های اسید سرب نیاز به آبیاری سلولها وجود دارد اما در دومی آبیاری لازم نیست. با وجود اینکه TPPLبه صورت فراگیر در دسترس است اما در پالت تراک برقی چندان معمول نیست. در مقابل باتری های لیتیوم یونی دارای پتانسیل بالایی هستند.

مهندس مددپور توضیح می دهد که در مقایسه با باتری های اسید سرب، باتری های لیتیوم یونی سریعتر و بدون نیاز به اتاق باتری، شارژ می شوند. می توان آنها را در طول روز شارژ‌ کرد و عمر مفید باطری لیتیوم یونی پالت تراک دو برابر باتری های اسید سرب است.

حذف اتاق مخصوص شارژ می تواند کاربردهای وسیعی داشته باشد. علاوه بر آزاد کردن فضای مورد نیاز اتاق باتری، باتری های لیتیوم یونی به دلیل قابلیت شارژ فرصتی خود، به خوبی شناخته شده اند. در صورتی که یک اپراتور بتواند یک پنجره کوچک را برای ۱۵ دقیقه باز بگذارد می تواند حداقل تا حدی باطری پالت تراک را شارژ کند.

مهندس مددپور مدیر تاپکولیفت از توزیع پالت تراک هایی خبر داد که به راحتی می توانید به پریز ۲۲۰ ولتی کارگاه یا انبار وصل کنید و فرآیند شارژ را با خیال آسوده تر تکمیل نمایید. این یک فاکتور اساسی در تصمیم گیری خرید پالت تراک برقی است. ایشان در پاسخ به این سوال که چه نوع باتری هایی برای پالت تراک برقی مناسب است گفت: اندازه محفظه باتری پالت تراک شما در انتخاب باتری مناسب و تعداد سلول هایی که می تواند داشته باشد از اهمیت برخوردار است.

برخی از پالت تراک ها دارای یک محفظه باتری سرب اسیدی هستند که با باطری لیتیوم یونی سازگار شده اند. باتری های لیتیوم یونی پالت تراک مزیتی که دارند فضای کمتری اشغال می کنند و اجازه می دهند تا از فضای آزاد شده برای سایر امکانات پالت تراک برقی استفاده شود. ضمن اینکه باتری لیتیوم یونی باعث می شود تا پالت تراک برای جابجایی بارها به صورت مداوم تر در دسترس باشند و این روی گردش کار بسیار موثر است.

در مورد باتری های لیتیوم یونی بیشتر بخوانید.

پالت تراک های خودرو

پالت تراک برقی: بهینه سازی و افزایش ایمنیپالت تراک های خودرو یا خود ران خیلی ساده به نظر می رسند. اما با وجود این سادگی، فناوری های پیشرفته ای را در خود دارند که برای بهبود گردش کار خیلی تأثیر دارند. پالت تراک هایی که در تاپکولیفت به فروش می رسند حتی می توانند نظر ایلان ماسک را نیز جلب کنند!

پالت تراک برقی خودران در حال حاضر نرخ فروش کمتر اما بهره بالاتری دارند. پالت تراک برقی مجهز به یک ریموت بی سیم فست شارژ است که با کاربری آسان به اپراتور اجازه می دهد تا پالت تراک را از راه دور پیش ببرد. این سیستم نیمه اتوماسیون نیز نامیده می شود و به اپراتور اجازه تصمیم گیری می دهد که در پالت تراک سوار شود یا بیرون باشد. بستگی به این دارد که تشخیص دهد کدام حالت برای بهترین نتیجه کار مناسب تر است. مهندس مددپور می گوید شرکت تاپکولیفت در حال توسعه یک پالت تراک نیمه خودران است و برای این منظور با دانش آموختگان حوزه طراحی صنعتی کشور و شرکت های دانش بنیان همکاری می کند. این پالت تراک ها با فناوری صوتی کنترل می شوند و انتظار داریم اپراتورها با صدای خود حرکت رو به جلوی پالت تراک را کنترل کنند. این مسأله باعث خواهد شد تا دست اپراتور برای کارهای مهمتر مانند انتخاب بار آزاد باشد. دورنمای تاپکولیفت برای توسعه فناوری های پالت تراک به عنوان یک ربات است که در کنار انسان ها کار کند. پالت تراک هایی که بتوانند با دستوراتی که از اپراتور دریافت می کنند بار را به مقصد هدایت کرده و به صورت مستقل به مقصد بعدی خود حرکت کنند.

بنابراین همانطور که عملیات های انبارداری روز به روز تغییر می کنند، پالت تراک های برقی نیز باید توسعه پیدا کنند و امکان حمل و نقل ایمن، آسان و قابل اعتماد را فراهم نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعت اولیه صبح تا پایان روز با کارشناسان ما در تاپکولیفت تماس حاصل فرمایید تا برای انتخاب و سفارش خرید بهترین و مناسب ترین پالت تراک برای کسب و کار شما راهنمایی کنند.

پالت تراک برقی: بهینه سازی و افزایش ایمنی